• 29 kwietnia 2024

Dracena to łatwa w pielęgnacji roślina doniczkowa. Dracena może rosnąć w cieniu i półcieniu, zużywa mało wody. Ponadto roślina nie wymaga specjalnej pielęgnacji, dlatego smocze drzewo doskonale nadaje się jako roślina do biura, salonu, przedpokoju.

Czy dracena może stać w cieniu – gdzie postawić roślinę?

Dracena ma zwykle wydłużone i spiczaste liście. Charakterystyczną cechą draceny są paski wzdłuż długości liścia. Mogą być żółte, białe lub nawet różowe. Niektóre gatunki mają plamy, a niektóre są całkowicie ciemnozielone. Początkujący hodowcy często nie wiedzą, czy dracena może stać w cieniu. Draceny dobrze rosną przy mniejszej ilości światła w pomieszczeniu i w cieniu. Potrzebują do 3 godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie. Dlatego możesz umieścić te rośliny doniczkowe przed oknem od strony północnej lub 2-3 metry przed oknem od wschodu/zachodu. W przypadku okna skierowanego na południe zalecana jest odległość 3-4 metrów.

To czy dracena może stać w cieniu, zależy od konkretnego podgatunku, ale większość przedstawicieli tej rodziny doskonale znosi niewielką ilość oświetlenia. Jednocześnie dracena zużywa mało wody. Podlewaj roślinę tylko wtedy, gdy gleba wyschnie. Zimą draceny mogą obejść się bez wody przez kilka tygodni, podlewanie raz na 4-6 tygodni w zupełności wystarczy. Latem zalecamy podlewanie raz na 2-3 tygodnie. Jeśli dracena zostanie umieszczona w dużej doniczce z dużą ilością podłoża, a także w ciemnym miejscu, roślina może obejść się bez wody przez dłuższy czas.

Czego nie lubi dracena – tych rzeczy unikaj podczas hodowli

To czego nie lubi dracena, to zimno. Niektóre gatunki draceny są wręcz bardzo wrażliwe na zimno, na przykład Dracaena Massangeana. Liście stają się czarne, jeśli zbyt długo przebywały na mrozie. Dracena nie lubi też ścisku. Umieść tę roślinę w doniczce, która jest co najmniej o 20% szersza niż normalna i użyj zwykłej ziemi doniczkowej lub podłoża. Większa doniczka stymuluje wzrost i zapewnia więcej miejsca na drenaż i wodę. Ponadto roślina ma dostęp do większej ilości składników odżywczych. To, czego nie lubi dracena, to też woda zbierająca się na dnie doniczki. Stojąca woda staje się mniej dostępna dla korzeni i zaczyna gnić.

Dracena potrzebuje składników odżywczych tylko w okresie wegetacji, który rozpoczyna się w marcu. Nie rozpoczynaj nawożenia, dopóki składniki odżywcze z gleby doniczkowej nie zostaną zużyte. W przypadku większości ziemi doniczkowej dzieje się to po około 6-8 tygodniach. Aby dowiedzieć się, jakie jest prawidłowe dawkowanie, spójrz na opakowanie odżywki dla roślin doniczkowych.

Jak długo żyje dracena w domowych warunkach?

To jak długo żyje dracena, zależy od zakresu opieki i przestrzeni, jaką dla niej stworzymy. Dracena może żyć nawet do 15 lat i osiągać wysokość do 3 metrów. Z biegiem czasu pień draceny sztywnieje i roślina zaczyna przypominać palmę. To jak długo żyje dracena, w dużej mierze uzależnione jest też od gleby i jej nawożenia. Zazwyczaj rośliny hodowane w pomieszczeniu żyją dłużej niż te, które są hodowane na zewnątrz.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top