• 25 lipca 2024

Aby wesprzeć branżę turystyczną, rząd wprowadził w trakcie pandemii mechanizm motywacyjny – bon turystyczny. Istotą instrumentu jest to, że na każde dziecko była przeznaczona kwota 500 zł, które można było przeznaczyć na wakacje.

Ile będzie wynosił nowy bon turystyczny

Rodzice którzy zrealizowali swoje bony turystyczne z niecierpliwością oczekują na ich nową edycje. Minął już termin kiedy można było wykorzystać bony przyznane pierwszą ustawą. Na szczęście minister sportu Kamil Bortniczuk zapowiedział, że pojawi się kolejny bon turystyczny. Do kiedy będzie można go zrealizować i na jakich zasadach będzie realizowane te świadczenie?

Bon turystyczny to specjalne narzędzie, które pozwala opłacić część urlopu na koszt państwa. Jest to certyfikat elektroniczny, z którego może korzystać każdy, kto jest uprawniony do dopłat w ramach „Programu 500 Plus ”, a jego wysokość wynosiła:

• 500 zł na każde dziecko w rodzinie.

• Kolejne 500 zł na każde niepełnosprawne dziecko.

Środki te można przeznaczyć wyłącznie na zajęcia rekreacyjne, wakacje, pobyt, zajęcia letnie nie można ich było wypłacić.

Wedle zapowiedzi na podobnych zasadach będzie funkcjonować nowy bon turystyczny. Do kiedy będzie można go zrealizować? Jak ujawnił wiceminister Sportu i Turystyki, Andrzej Gut-Mostowy, nowy bon będzie ważny do końca 2024 roku. Tym razem jednak wysokość świadczenia ma wzrosnąć i bon ma wynieść 1000 złotych na dziecko, czyli aż dwa razy więcej niż dwa lata temu. Jednocześnie informacja ta nie została w pełni potwierdzona, a pierwotny termin, od którego miałby obowiązywać bon, minął 1 czerwca 2023 roku.

Jednocześnie procedura uzyskania świadczenia ma być identyczna jak w przypadku bonu na 500 złotych. Podobnie jak w przypadku programu 500+, aby otrzymać bon, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Aby się zarejestrować, wystarczy posiadać Profil Zaufany, podpis elektroniczny lub skorzystać z bankowości internetowej. Nie musisz składać wniosku, bon zostanie wygenerowany w systemie PUE ZUS. Trzeba będzie jedynie aktywować bon, czyli zalogować się do systemu PUE ZUS (można to zrobić za pomocą profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego) i potwierdzić poprawność danych lub zaktualizować dane dotyczące adres e-mail i numer telefonu. Vouchery w postaci unikalnego 16-cyfrowego numeru zostaną wysłane SMS-em na podany numer telefonu lub adres e-mail.

Kiedy mija termin bonu turystycznego

Według szacunków ministerstwa, w ciągu dwóch lat funkcjonowania bonu Polacy wykorzystali 3,7 mln z 4,2 mln bonów. Jednocześnie w systemie wciąż pozostaje kilkaset tysięcy bonów nieaktywnych tj. takich, które zostały aktywowane, ale nigdy niezrealizowane. Niestety od marca tego roku bony, które nie zostały zawnioskowane, straciły swoją ważność i nie można z nich skorzystać. Osoby, które nie wykorzystały przysługującego im bonu, nie otrzymają rekompensaty i muszą, jak pozostała reszta podatników, ponownie złożyć wniosek w przypadku ogłoszenia nowej edycji świadczenia. Inaczej jest w przypadku osób, które złożyły wniosek o bon, ale dotąd go nie wykorzystały. Te osoby mogą według zapewnień ministerstwa zrealizować świadczenie nawet po 31 marca 2023 roku.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top