• 27 kwietnia 2024

Tematyka przemocy psychicznej jest dziś aktualna nie tylko w obszarze systemu rodzinnego, ale także w sferze pracy.

Co zalicza się do znęcania psychicznego?

Najczęściej przemoc psychiczna występuje w rodzinie. Głównymi ofiarami przemocy domowej są kobiety i dzieci. Konsekwencjami przemocy psychicznej są zaburzenia snu i apetytu, alkoholizm, trauma, zmiana charakteru osobowości.

Przemoc psychiczna to forma oddziaływania na emocje lub psychikę partnera za pomocą gróźb, zastraszania, wyzwisk, krytyki, potępienia itp. Oznacza to stały werbalny negatywny wpływ na inną osobę. Przemoc psychiczna może przerodzić się w przemoc fizyczną.

Powody, dla których jeden partner wpływa na psychikę drugiego, są różne, najczęstsze to: potrzeba samorealizacji i uzyskania pewności siebie kosztem drugiej osoby, trudności w konwencjonalnym wyrażenia swoich pragnień i myśli, przeszłe doświadczenia, uzależnienie finansowe, postrzeganie przemocy jako normy w zachowaniu rodzinnym, propagowanie przemocy w mediach/filmach/grach wideo, dewiacje psychiczne w postaci urazu psychicznego.

Przy ciągłej krytyce poczucie własnej wartości ofiary spada. Ofiara w takim stanie wątpi w poprawność swoich działań, pojawia się poczucie znikomości i winy. Istnieje wiele oznak przemocy psychicznej.

• Upokorzenie - obelgi, niegrzeczne traktowanie.

• Oskarżenie - przerzucanie odpowiedzialności za wszystko, co się dzieje.

• Despotyzm to rozkazujący ton w komunikacji, rozkazach i instrukcjach zamiast prośby.

• Zastraszanie - Groźby przemocy fizycznej wobec ofiary i jej bliskich, ograniczenie kontaktu z dziećmi oraz groźby samobójstwa.

• Zakaz komunikowania się z bliskimi, przyjaciółmi, współpracownikami.

• Monitorowanie zachowania i komunikacji poza domem, sprawdzanie prywatnych wiadomości, list połączeń, sprawdzanie poczty elektronicznej, instalowanie oprogramowania, tajny lub jawny nadzór (monitoring wideo).

Oprócz tego często pojawia się też przemoc ekonomiczna.

Jak udowodnić przemoc ekonomiczną?

Przemoc finansowa jest formą przemocy domowej i sposobem na uzyskanie władzy. Wiąże się z tym, że ktoś inny kontroluje twoje wydatki lub dostęp do gotówki, aktywów i finansów. To może sprawić, że poczujesz się odizolowany, pozbawiony pewności siebie.

Przemoc ekonomiczna może przybierać różne formy i może przydarzyć się każdemu w każdym wieku. Sprawcami przemocy mogą być partnerzy, byli partnerzy, członkowie rodziny lub inne osoby, takie jak opiekunowie. Do przemocy ekonomicznej zalicza się takie zachowania jak:

• Dana osoba, powstrzymuje cię przed pójściem do pracy, na studia lub na uniwersytet.

• Uniemożliwia ci ubieganie się o pracę.

• Kontrolowanie dostępu do niezbędnych rzeczy, takich jak jedzenie, odzież czy transport.

Czasami może minąć dużo czasu, zanim zdasz sobie sprawę, że jesteś wykorzystywany finansowo lub określisz to, co się dzieje, jako „nadużycie”. Ale jeśli czujesz się nieswojo z powodu sposobu, w jaki ktoś, kogo znasz, zachowuje się wobec ciebie, może to oznaczać, że stosuje przemoc ekonomiczną.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top