Jak wychować szczęśliwe dziecko i nie zepsuć sobie z nim relacji? Próbując wychować dziecko, często zapominamy, że jest ono także jednostką mającą własne pragnienia i własne zdanie.
Zdaniem psychologów relację z dzieckiem należy budować na trzech filarach:
Z biegiem czasu dziecko zaczyna zamieniać się w nastolatka, a komunikacja z nim przybiera inne formy. Nastolatki pragną większej niezależności, szacunku dla siebie jako jednostki i uznania dla swoich opinii. Niestety nie każdy rodzic wie, jak budować więź z nastolatkiem. Przede wszystkim traktuj je poważnie, nawet jeśli coś wydaje ci się zabawne i niedorzeczne. Zawsze staraj się znaleźć kompromis i nawiązać współpracę.
Zastanawiając się, jak budować więź z nastolatkiem, pamiętaj, że nastolatki już uważają się za dorosłe, ale nadal potrzebują rodzicielskiej miłości i uwagi. Ważne jest, aby znaleźć cienką granicę między wolnością a troską, aby nie popaść w nadopiekuńczość, ale jednocześnie nie być obojętnym.
Wątpliwość, niska samoocena, niezdolność do podejmowania decyzji – wszystko to mogą zaszczepić dziecku już we wczesnym wieku sami dorośli. Dziś niezdrowe, niekonstruktywne, zaburzone relacje z dzieckiem nazywane są toksycznymi. Pojęcie to obejmuje brak szacunku wobec dziecka, nadmierną kontrolę, ścisłą hierarchię rodzinną, ignorowanie, preferowanie jednego dziecka nad drugim, ciągłą krytykę, manipulację. Do tej kategorii zalicza się także przemoc wobec dzieci. Wszystko to są przejawy toksyczności rodzicielskiej. Toksyczność to systematyczne zachowanie, styl komunikacji z dzieckiem, styl rodzicielstwa. Tacy rodzice nie zauważają, że wyrządzają mu krzywdę i mają zaburzone relacje z dzieckiem
Ważne jest, aby dać nastolatkowi możliwość robienia także tych rzeczy, których nie pochwalasz. Jednocześnie powinieneś umieć wyjaśnić mu, dlaczego nie podobają ci się dane zachowania.
To jak odbudować więź z nastolatkiem zależy od waszych wcześniejszych doświadczeń, ale zadaniem rodziców w tym okresie jest zachowanie równowagi pomiędzy zakazami a pozwoleniami. W przypadku nastolatka będziesz musiał stworzyć „szarą strefę”. Będzie zawierać rzeczy, których nie akceptujesz, ale na które jesteś gotowy – noszenie dżinsów z dziurami lub robienie sobie kolczyków – dla każdej rodziny „szara strefa” jest inna. To bardzo istotne w kwestii tego, jak odbudować więź z nastolatkiem.
Komentarze (0)