• 25 lipca 2024

Kuchenki indukcyjne stały się w ostatnich latach dość popularne ze względu na ich ekonomiczność i łatwość użytkowania. Dzięki specjalnym technologiom płyta indukcyjna zużywa znacznie mniej energii.

Ile kosztuje 1 godzina gotowania na indukcji – czy to się opłaca?

Płyta indukcyjna zyskała dużą popularność na rynku AGD. Za pomocą pola magnetycznego, które jest generowane przez miedziane cewki o wysokiej częstotliwości, na powierzchni naczyń pojawiają się tzw. prądy indukcyjne, które ogrzewają garnek. Płyta indukcyjna składa się z następujących elementów:

• Rama.

• Czujnik temperatury.

• Panel sterowania;

Ponieważ płyta działa celowo, wszystkie otaczające ją przedmioty, w tym sam palnik, pozostają zimne. Tym samym płyta indukcyjna jest bezpieczniejsza niż ceramiczna czy kuchenka gazowa. Do kuchenki indukcyjnej wymagane jest specjalne naczynie, które ma zwiększoną przenikalność magnetyczną i stałą wartość rezystywności. Wiele osób przed zakupem zainteresowanych jest tym, ile kosztuje 1 godzina gotowania na indukcji.

Działanie płyty indukcyjnej opiera się na działaniu cewek o wysokiej częstotliwości (rzędu 30-60 kHz), które wytwarzają w otaczającej je przestrzeń pole magnetyczne, podgrzewając tym samym zawartość naczyń. Dzięki temu ogranicza się do minimum zużycie energii elektrycznej, ponieważ nie traci się czasu na nagrzewanie samej powierzchni.

To ile kosztuje 1 godzina gotowania na indukcji, zależy od ilości palników z których korzystamy. Standardowa płyta indukcyjna 60 cm zużyje przez półtorej godziny 2,7 kWh prądu. Oznacza to wydatek na energię elektryczną rzędu 1,89 zł.

Jaka jest różnica między płyta ceramiczna a indukcyjna – na co zwrócić uwagę?

Różnica między płytą indukcyjną a elektryczną płytą szklano-ceramiczną sprowadza się do tego, że płyta indukcyjna się nie nagrzewa, co oznacza, że zużywa ona mniej prądu. To, jaka jest różnica między płyta ceramiczna a indukcyjna, zależy też od poszczególnych modeli. Jednak każda płyta indukcyjna jest bezpieczniejsza od ceramicznej. Jednocześnie indukcja działa szybciej. 1 litr wody można zagotować 2 razy szybciej.

Jaka jest różnica między płyta ceramiczna a indukcyjna, jeśli chodzi o zalety tej drugiej? Płyta indukcyjna nie powoduje poparzeń. Natychmiast się ochładza i jest bezpieczna dla rodzin z dziećmi.

Ile miesięcznie kosztuje płyta indukcyjna – ile zaoszczędzimy?

Jednym z najważniejszych powodów, dla których wielu użytkowników decyduje się na zainstalowanie indukcji, jest oszczędność prądu. Zatem ile miesięcznie kosztuje płyta indukcyjna? Zakładając, że gotujesz na indukcji maksymalnie godzinę dziennie, wykorzystując 2 pola, to płyta zużyje 108 kWh na miesiąc. Oznacza to koszt na poziomie 75 złotych.

To ile miesięcznie kosztuje płyta indukcyjna, zależy też oczywiście od intensywności jej użytkowania. Standardowa 3-4-osobowa rodzina będzie potrzebowała 4-palnikowej powierzchni. Rozsądniejszym rozwiązaniem byłaby jednak płyta 3-palnikowa, w której jeden element grzejny będzie adaptacyjny, a dwa pozostałe będą różnić się mocą i wielkością. Dla pary bez dzieci lub osoby samotnej wystarczy powierzchnia 2-palnikowa.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top