• 27 lutego 2024

Zmywarki od pewnego czasu stały się już integralnym elementem naszych kuchni. Do ich użytkowania niezbędne są kapsułki lub tabletki. Które z nich są lepsze?

Co jest lepsze kapsułki czy tabletki do zmywarki?

Wiele osób zastanawia się, co jest korzystniejsze kapsułki czy tabletki do zmywarki? Właściwie to kwestia gustu. Niektórzy uważają, że wygodniejsze jest stosowanie tabletek, w których skompresowane są sypkie składniki, podczas gdy inni używają ich analogów.

Z reguły kapsułki do zmywarek rozpuszczają się szybciej ze względu na fakt, że ich składniki są w formie żelowej. Dlatego nadają się do krótkich cykli zmywania naczyń. Dla wielu osób wygodne jest to, że kapsułki mają opakowanie z rozpuszczalnego polimeru – wkładając je do specjalnej komory zmywarki, nie trzeba nawet myć rąk. Dotyczy to np. osób, które mają alergie na detergenty.

W sklepach możemy znaleźć tabletki do zmywarki jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Te pierwsze zawierają tylko detergent (środek powierzchniowo czynny). Tabletki jednoskładnikowe nie radzą sobie ze złożonymi plamami, ponieważ po prostu nie zawierają niezbędnych składników. Dodatkowo przy ich stosowaniu trzeba dodać do zmywarki nabłyszczacza i soli.

Tabletki dwuskładnikowe zawierają prosty żel lub proszek do mycia oraz nabłyszczacz. Nie zawierają substancji zabezpieczających przed powstawaniem korozji i pleśni, składników pomocniczych zmiękczających wodę i zapewniających lepsze działanie czyszczące. Ale są niedrogie, nadają się do niezbyt twardej wody i prostych naczyń.

Istnieją też produkty wieloskładnikowe. Takie kapsułki i tabletki do zmywarek są dostępne w wersji 4 w 1, 5 w 1. Najbardziej zaawansowane preparaty mogą mieć formułę 10 w 1 lub więcej. Często są one oznaczone jako All in 1. Według wielu użytkowników są to zarówno najlepsze kapsułki, jak i najlepsze tabletki do zmywarki. Produkty te mają wiele warstw, które rozpuszczają się w zmywarce z różną szybkością. Zawierają składniki usuwające szczególnie trudne plamy, dzięki czemu można z ich udziałem myć kryształy, szkło, drogie naczynia, sztućce i inne przedmioty wymagające delikatnego obchodzenia.

Tabletki do zmywarki

Czy wystarczą same tabletki do zmywarki?

Tabletki do zmywarki są wystarczające do skutecznego zmycia naczyń i sztućców. Np. kapsułki i tabletki do zmywarki 3 w 1 to produkty, które zawierają detergent, sól i nabłyszczacz. Niektóre tabletki i kapsułki zawierają dodatkowe składniki – odżywki, neutralizatory zapachów oraz środki usprawniające mycie i płukanie. Jednakże te same składniki mogą być zawarte w konwencjonalnych detergentach i środkach nabłyszczających.

Tabletki do zmywarek wykonane są ze sprasowanego proszku. Aby użyć tabletkę, należy ją również umieścić w komorze na detergent w zmywarce. Tabletki mogą być bardziej ekonomiczne niż kapsułki, ponieważ można je podzielić na połówki, jeśli chcesz zmyć mniej naczyń.

Aby jednak tabletki mogły skutecznie czyścić naczynia, zmywarka powinna być regularnie czyszczona. Służy ku temu specjalny środek, przeznaczony do prewencyjnego czyszczenia samej zmywarki. Nawet w miękkiej wodzie i przy prawidłowym użytkowaniu na częściach zmywarki może pojawić się osad. Jeśli nie pozbędziesz się go na czas, mogą osadzać się w nim bakterie, powodując nieprzyjemny zapach. Aby temu zapobiec, stosuje się środek czyszczący.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top