• 17 kwietnia 2024

Na rynku nieruchomości wciąż pojawiają się jakieś nowości, jedną z tych budzących ogromne emocje są domy z kontenerów. Tego typu domy w Polsce pojawiły się stosunkowo niedawno, ale już interesuje się nimi mnóstwo osób. Dom z kontenerów powstaje z kontenerów morskich w dość krótkim czasie, ma też szereg innych zalet. Jest ekologiczny, ale dla wielu osób najważniejsze jest to, że jego postawienie jest rozwiązaniem tańszym niż budowa domu z tradycyjnych materiałów.

Czy potrzebne jest pozwolenie na postawienie kontenera?

Z kontenera morskiego można zbudować nie tylko dom letniskowy, ale także całoroczny. Kontenery te powstają na bazie ramy stalowej wykonanej z zamkniętych, zabezpieczonych profili stalowych. Ich ściany, sufit i podłogę wykonuje się z ocynkowanej blachy, a jako wypełnienie wykorzystywana jest wełna mineralna albo płyty PUR. Dom z kontenerów powstaje w ciągu jednego, maksymalnie trzech miesięcy, do jego wykończenia wewnątrz możesz wykorzystać płyty gipsowo-kartonowe, laminowane lub wiórowe. Także elewację zewnętrzną możesz wykonać z różnych materiałów, sprawdzi się tynk, drewno czy panele elewacyjne. Umieszczenie kontenera na działce, prace związane ze zrobieniem przyłączy oraz wykończeniowe traktowane są jako budowa, dlatego też powinieneś wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę – chyba, że nie zamierzasz wylewać fundamentów i będziesz go użytkować nie więcej, jak sto dwadzieścia dni. To ostanie rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku domu całorocznego.

Dom z kontenerów

Ile kosztuje dom z kontenerów?

Dom z kontenerów wzbudza coraz większe zainteresowanie, panuje bowiem przekonanie, że w chwili obecnej jest to najtańszy sposób na zostanie właścicielem własnego domu. Rzeczywiście postawienie kontenera i jego wykończenie nie jest drogie. To, ile będzie Cię kosztował dom z kontenerów zależy jednak od wielu czynników. Przede wszystkim na koszt wykonania wpłynie jego wielkość oraz stopień skomplikowania konstrukcji – kontenery można ze sobą łączyć, dom może mieć różny metraż i składać się nawet z trzech kondygnacji. Na cenę wpłyną również wykorzystane do jego wykończenia materiały. Średnio metr kwadratowy domu z kontenerów morskich w standardzie wykończenia pod klucz kosztuje trzy tysiące złotych. Do tego musisz jeszcze doliczyć koszty transportu, które wynoszą od tysiąca do nawet trzech tysięcy za jeden kontener oraz koszty montażu – połączenie dwóch kontenerów kosztuje około trzy tysiące złotych. Dom o metrażu nie przekraczających trzydziestu pięciu metrów kwadratowych kosztuje około sześćdziesiąt tysięcy złotych.

Ile lat wytrzyma dom z kontenerów?

Z pewnością każdy, kogo interesuje dom z kontenerów chciałby wiedzieć nie tylko ile on kosztuje, ale też, czy jest to rozwiązanie na lata. Decydując się na zainwestowanie w dom zbudowany z kontenerów morskich, możesz mieć pewność, że w dobrym stanie będzie się on znajdował przynajmniej przez trzydzieści lat. Po upływie tego czasu przypuszczalnie konieczna będzie jego renowacja. Oczywiście dom musi być odpowiednio zabezpieczony przed korozją.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top