• 17 czerwca 2024

Piekarnik, nasz wspaniały pomocnik w tworzeniu kulinarnych arcydzieł, ale niestety bardzo szybko się brudzi. Jeśli nie zwrócisz uwagi na zabrudzenia, przypalą się, coraz trudniej będzie je zmyć, a piekarnik przestanie pełnić swoją funkcję.

Jak wyczyścić piekarnik na gorąco?

Istnieje kilka sposobów czyszczenia piekarnika :

• Klasyczne lub tradycyjne - czyszczenie mechaniczne, ręczne przy użyciu wszelkiego rodzaju detergentów.

• Pirolityczne - piekarnik nagrzewa się do 400 stopni, cały brud zamienia się w popiół, po czym można go po prostu wytrzeć serwetką.

• To jak wyczyścić piekarnik zależy od jego konstrukcji. Istnieje sposób katalityczny - powłoka ścian piekarnika zawiera katalizator, który po podgrzaniu rozkłada tłuszcze opadające na szkliwo powłoki.

• Hydroliza – dobrze znana każdej gospodyni domowej – czyszczenie za pomocą pary wodnej, która zmiękcza brud. Aby to zrobić, wystarczy umieścić naczynie z wodą w piekarniku i podgrzać go do temperatury około 90 stopni.

Każda z tych metod ma swoje zalety i wady.

Jak wyczyścić piekarnik

Jak wyczyścić bardzo brudny piekarnik z termoobiegiem?

To jak wyczyścić piekarnik jest uzależnione od jego właściwości. Jeśli twój piekarnik ma funkcję automatycznego czyszczenia za pomocą pirolizy, katalizy lub hydrolizy (parą), to ułatwi ci to życie i w zasadzie całość czyszczenia polega na wytarciu urządzenia. Możesz też wyczyścić piekarnik ręcznie:

• Wyjmij ruszty z piekarnika i, jeśli masz miejsce, umieść je w zlewie.

• Następnie umyj go gorącą wodą, płynem do mycia naczyń i zwykłą gąbką (stroną nieścierną).

• Jeśli brud pozostanie, po prostu użyj nylonowej szczotki lub szorstkiej strony gąbki.

Istnieje druga metoda: wymaga użycia czarnego mydła, bardzo skutecznego składnika odtłuszczającego powierzchnie. Należy rozprowadzić niewielką ilość na całej powierzchni, następnie wyszorować ją gąbką z wełny stalowej.

Czy tabletka do zmywarki wyczyści piekarnik?

Możesz wyczyścić brudny piekarnik bez uciekania się do środków chemicznych. Zalecamy wypróbowanie tego prostego rozwiązania.

• Pięć cytryn przekrój na pół, wyciśnij sok na blachę do pieczenia i umieść na niej skrawki cytryny.

• Włącz piekarnik i ustaw temperaturę na 250°C. Zostaw go na 30 minut. Sok z cytryn będzie działał jak odkurzacz parowy w piekarniku elektrycznym. Po upływie określonego czasu poczekaj, aż piekarnik ostygnie i wytrzyj go wilgotną szmatką.

Nie wiesz jak wyczyścić piekarnik przy pomocy domowych środków? Zastosuj tabletkę do zmywarki. Wystarczy zanurzyć końcówkę tabletki do zmywarki w małej misce z wodą i nałożyć mieszaninę na drzwiczki piekarnika. Pozostawić do namoczenia na pięć minut, następnie wytrzeć drzwiczki piekarnika suchą gąbką lub ręcznikiem.

Dobrym pomysłem jest też użycie octu. Zmieszaj 1/2 szklanki płynu do mycia naczyń z 1/2 szklanki sody oczyszczonej i 1/4 szklanki białego octu. Wszystko wymieszaj i nałóż na powierzchnie piekarnika za pomocą starej szczoteczki do zębów lub gąbki ściernej. Teraz należy pozostawić roztwór do wchłonięcia, odczekać noc i następnego dnia przetrzeć gąbką i czystą wodą.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top