• 17 czerwca 2024

Poduszka to rzecz niezbędna do komfortowego snu i relaksu. Przedmiot ten może jednak służyć także do innych celów – każdy rodzaj poduszki pełni określoną funkcję. Można je klasyfikować według kilku kryteriów: kształtu, materiału i zawartości, funkcjonalności.

Jakie są rodzaje poduszek

Zgodnie z przeznaczeniem, wszystkie poduszki można podzielić na kilka głównych kategorii, które z kolei są podzielone według rodzaju. Przyjrzyjmy się bliżej klasyfikacji poduszek według różnych kryteriów.

Za główną funkcję poduszki można uznać wspieranie głowy i szyi podczas snu. Poduszka do spania może mieć różne kształty:

• Klasyczne to poduszki kwadratowe lub prostokątne, które są równomiernie wypukłe z obu stron. To tradycyjna forma, do której wszyscy są przyzwyczajeni od dzieciństwa. Wypełnienie takich poduszek może być monolityczne lub w formie kulek, puchu.

• Anatomiczne – poduszki te posiadają specjalny kształt dopasowujący się do krzywizn ludzkiego ciała, zapewniają optymalne podparcie głowy i szyi podczas snu. Dzięki temu kręgosłup szyjny znajduje się w idealnej fizjologicznej pozycji. Takie produkty nie mogą być zbyt miękkie i wykonane są głównie z materiałów piankowych, takich jak lateks czy pianka poliuretanowa.

Wszystkie poduszki do spania można również sklasyfikować ze względu na rodzaj wypełnienia:

• Naturalne wypełniacze pochodzenia zwierzęcego: wełna, jedwab, puch, pierze – mają wiele przydatnych właściwości, jednak niektóre mogą powodować alergie (z wyjątkiem jedwabiu).

• Wypełniacze roślinne - włókna naturalne lub sztucznie pozyskiwane: bambus, trawa, eukaliptus, algi, łuski gryki, kukurydza - wygodne, odprowadzają wilgoć i dobrze oddychają.

• Sztuczne hipoalergiczne wypełniacze luzem: ekofibra, holofiber, włókno silikonowane – poduszki tego typu można prać, szybko schną, dlatego szczególnie polecane są dla alergików.

• Wypełniacze ortopedyczne: pianka poliuretanowa, lateks, żel, memoryform – dobrze utrzymują kształt i zapewniają prawidłowe wsparcie anatomiczne.

Poduszki do spania

Jakie poduszki są najzdrowsze?

Która poduszka jest najlepsza do spania? Źle dobrana poduszka jest źródłem dyskomfortu. Niewygodna pozycja szyi może powodować nie tylko dyskomfort, ale nawet ból. Najważniejsze jest przestrzeganie następującej zasady: podczas snu kręgosłup powinien pozostać w prostej pozycji. Szyja nie powinna się zginać. Jeśli śpisz na boku, musisz mieć poduszkę między głową a ramieniem oraz zapewnić dobre podparcie szyi.

Źle dobrana poduszka do spania równa się zły sen. Kiedy przewracasz się, próbując znaleźć wygodną pozycje, zaburzasz rytm snu. W wielu przypadkach optymalnym wyborem są poduszki anatomiczne. Wykonane są z materiałów takich jak pianka z pamięcią kształtu i lateks. Doskonale dopasowują się do kształtu ciała, wszystkich jego krzywizn. Poduszki te pomagają odciążyć mięśnie szyi i złagodzić zmęczenie.

Z kolei głównym celem poduszek ortopedycznych jest zapobieganie chorobom odcinka szyjnego kręgosłupa, a także ich leczenie. Z reguły przepisuje je lekarz. Dzięki specjalnemu kształtowi tej poduszki szyja i kręgosłup będą znajdować się w prawidłowej pozycji.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top