• 22 maja 2024

Altanka ogrodowa to stylowa i wygodna konstrukcja, która pasuje do każdego ogrodu i nie tylko tworzy warunki do wypoczynku, ale też zwiększa wartość nieruchomości.

Ile kosztuje gotowa altana ogrodowa?

Obecność altanki w ogrodzie zapewnia przestrzeń do relaksu na świeżym powietrzu, spożywania posiłków na świeżym powietrzu i przyjmowania przyjaciół i rodziny. Altany ogrodowe stanowią również piękny dodatek do twojego domu, zwiększając komfort posiadłości i płynnie wtapiając się w przestrzeń zewnętrzną.

Chociaż altana nie zwiększa powierzchni nieruchomości, może przyczynić się do wzrostu ogólnej jej wartości. Tym bardziej warto wiedzieć, ile kosztuje gotowa altana? Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na cenę, w tym rozmiar, lokalizacja, rodzaj altanki.

Koszt altanki będzie się różnić w zależności od zastosowanych materiałów. Jednak rezygnacja z jakości będzie w dłuższej perspektywie kosztować cię tylko więcej czasu i pieniędzy. Dlatego zawsze zalecamy wybór dostawcy altanek, który korzysta z wysokiej jakości materiałów i solidnie wykonuje samą konstrukcje. Pamiętaj też, że w porównaniu do drewnianej altanki, wysuwana altana z tworzywa sztucznego lub metalu jest kiepskiej jakości, słaba i nieatrakcyjna i prawdopodobnie będzie wymagać wymiany co kilka lat. Drewniane altany są jednym z najbardziej pożądanych, ponieważ oferują klasyczny wygląd i wymagają niewielkiej konserwacji.

Altanka ogrodowa

Ile kosztuje zrobienie altany?

Średni koszt budowy altanki, zależy od jej konstrukcji. Altany ogrodowe, które zrobisz samodzielnie, są znacznie tańsze. Wstępnie zmontowana altana jest dostarczana na przyczepie. Firma pomaga w montażu altanki na posesji, co obejmuje proces ustawienia jej na podłożu z tłucznia kamiennego i wypoziomowania. To oznacza wyższe koszty.

Koszt altanki obejmują przygotowanie terenu, montaż dachu, konstrukcja i dodatkowe funkcje. Plany budowy zazwyczaj kosztują około 10% do 20% całkowitego budżetu. Rozmiar jest jednym z głównych czynników wpływających na koszt altanki. Im większa będzie altana, tym wyższa będzie cena materiałów i robocizny. Altana o wymiarach 12 × 12 stóp często kosztuje prawie o połowę więcej niż koszt altanki o wymiarach 8 × 8 stóp, w zależności od rodzaju materiału użytego w konstrukcji.

Wraz ze wzrostem wielkości altanki wzrosną koszty podłóg i pokryć dachowych. Dodatkowo musisz doliczyć koszty mebli do jej wypełnienia. W przypadku budowy dużej altanki prawdopodobnie będziesz musiał kupić więcej mebli ogrodowych, aby altanka nie wyglądała na pustą.

Całkowite koszty budowy zależą od wybranego kształtu. Zasadniczo kształt zależy od tego, ile stron ma altana. Może to być ośmiokątny, sześciokątny, kwadratowy, prostokątny, okrągły, owalny, a nawet niestandardowy projekt, który będzie cię dodatkowo kosztować.

Czy altana podlega opodatkowaniu

Na szczęście altany ogrodowe jako konstrukcje nie stanowią budynku ani budowli w rozumieniu ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Tym samym, co logiczne, nie podlegają podatkowi od nieruchomości.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top