• 17 kwietnia 2024

Oddzielna jadalnia ma wiele zalet, jednak w większości mieszkań nie ma na nią wystarczająco dużo miejsca. Dlatego też jadalnia jest często zintegrowana z kuchnią, ale coraz popularniejsze staje się także łączenie strefy dziennej z jadalnią.

Jak zaaranżować salon z jadalnią?

W ostatnich latach widoczny jest trend w kierunku otwartych, wielofunkcyjnych przestrzeni mieszkalnych. Jak jednak optymalnie zaprojektować takie przestrzenie?

Na początek warto zastanowić się, jak dane pomieszczenie sprawdza się w życiu codziennym. Najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest wyobrażenie sobie, jakie zadania musisz wykonywać każdego dnia i tak zaplanować aranżacje salonu, aby codzienne czynności były wygodniejsze. Szczególnie stół jadalny odgrywa tu decydującą rolę - powinien:

• Być umieszczony w pobliżu kuchni lub drzwi wejściowych, tak aby podawanie jedzenia było, jak najłatwiejsze.

• Umiejscowiony blisko szafek i kuchenki, aby ułatwić nakrycie stołu.

Na przykład szczególnie polecane jest zamontowanie obok stołu stylowego kredensu, który może również służyć jako przegroda pokoju. Jeśli musisz ustawić stół jadalny z dala od kuchni, pomocny może być mały wózek na przybory kuchenne lub składany stół.

Przygotowując aranżacje salonu, warto optycznie podzielić przestrzeń na kilka stref. W przeciwnym razie w pomieszczenie wkradnie się chaos i nieporządek. Użyj przegród po jednej stronie i elementów łączących po drugiej. Stworzysz w ten sposób uporządkowaną, ale spójną całość.

Nowoczesny salon z jadalnią

Co zrobić, żeby salon był przytulny?

Dekorując wnętrze salonu, bardzo ważne jest, aby nie zapomnieć o głównej roli tego pomieszczenia. Salon przeznaczony jest do komunikacji i relaksu, dlatego w żadnym wypadku nie powinien być wypełniony niepotrzebnymi elementami. Przygotowując aranżacje salonu, weź pod uwagę kilka wskazówek:

• W każdym salonie powinna być wyraźnie wydzielona centralna część wnętrza, wokół której rozmieszczona będzie reszta mebli. Z reguły środek pokoju jest częścią wypoczynkową, na przykład ze stolikiem kawowym i sofą z fotelami.

• Stosuj proste triki – jasne odcienie ścian i mebli, lustra i szklane powierzchnie optycznie powiększą twój salon. Należy o tym pamiętać przy wyborze stolika kawowego lub przy decyzji o tym, co powiesić na ścianie.

• Dodaj akcesoria. Na początek wybierz odpowiedni dywan, który będzie uzupełniał styl i kolor pomieszczenia. Następnie zawieś zasłony: postaraj się umieścić je jak najbliżej sufitu, aby optycznie wydłużyć wnętrze salonu.

• Spraw, aby salon stał się jeszcze bardziej przytulny - połóż koc na sofie, ułóż pufy i poduszki. Pochwal się swoją osobowością i powieś zdjęcia pasujące do twojego nastroju. A elementy dekoracyjne, takie jak świece, zapewnią ciepło i stworzą miłą atmosferę.

• Dobieraj elementy dekoracyjne pod fakturę i kolor mebli. Pamiętaj o złotej zasadzie. W pomieszczeniu nie powinno być więcej niż 2-3 odcieni. Wyraźne, kontrastujące kolory wyglądają atrakcyjnie, ale na dłuższą metę są meczące, jednakowo dla oczu, jak i umysłu. Dlatego dokładnie przemyśl, w jakich pomieszczeniach czujesz się komfortowo.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top