• 17 kwietnia 2024

Huśtawka ogrodowa to popularna i łatwa do zainstalowania zabawka. Jak wybrać huśtawkę i bezpiecznie przemontować ją do podłoża? Podpowiadamy!

Jaka powinna być wysokość huśtawki?

W sklepach najczęściej można spotkać huśtawki o wysokości 197 cm. Huśtawka ogrodowa o wysokości 180 cm to uznany standard. Obniżona wysokość jest bardziej odpowiednia dla niskich osób i młodszych dzieci. Standardowa wysokość większości huśtawek dla dzieci to 160-180 cm.

Jakie są ceny huśtawek ogrodowych?

Najczęściej huśtawki są wykonane z drewna. Istnieje wiele opcji huśtawek ogrodowych. W zależności od wybranego materiału i rozmiaru cena huśtawki może się znacznie różnić. Huśtawka ogrodowa może kosztować od 270 złotych do nawet 2000 złotych. To, co wpływa na koszt huśtawki to:

• Skład drewna, z którego jest wykonana huśtawka, a mianowicie wilgotność tarcicy. Cena huśtawki zależy bezpośrednio od wilgotności, im niższa, tym droższa tarcica. Należy jednak zaznaczyć, że huśtawki drewniane wykonane z suchego drewna są mniej wrażliwe na zużycie.

• Drugim czynnikiem wpływającym na cenę drewnianej huśtawki jest grubość (przekrój) tarcicy. Odpowiednio, im grubsze drewno, tym mocniejsza jest drewniana huśtawka ogrodowa.

• Ostatnim czynnikiem, od którego zależy cena huśtawki, jest jakość materiałów składowych (elementy złączne - śruby, wkręty, łańcuchy, karabińczyki, pokrycie dachowe - drewno, miękkie pokrycie dachowe itp.). Stosowanie wysokiej jakości elementów złącznych zwiększa żywotność huśtawek.

Huśtawka ogrodowa

Jak zakotwiczyć huśtawkę w ogrodzie?

Po zakupie huśtawki musimy ją zainstalować. Ważne jest, aby zrobić to poprawnie, to zapewni bezpieczeństwo użytkownikom. Huśtawka ogrodowa może być zainstalowana na kilka sposobów:

• Huśtawkę z nogami można po prostu wbić w ziemię - w tym celu należy wykopać cztery doły. W przypadku dużych huśtawek dodatkowo lepiej jest użyć kamieni lub grubo pokruszonych cegieł, które posypuje się ziemią na wierzchu. Po zakończeniu gleba musi być dokładnie zagęszczona.

• Betonowanie. Ta opcja nadaje się również do montażu na ziemi. Jednak należy pamiętać, że po wylaniu betonu nie będzie możliwości przeniesienia huśtawki w inne miejsce, dlatego warto dokładnie przemyśleć jej lokalizację. Przed betonowaniem wykopuje się 4 otwory lub 2 rowy na podłużne poprzeczki. Dla uzyskania stabilności wystarczająca jest głębokość 40-50 cm, na dnie kładzie się kruszony kamień lub cegłę, a następnie do wykopu wlewa się mieszaninę betonu i tłucznia kamiennego.

• Jeśli planujesz zamontować huśtawkę na podłożu z płytek lub betonu, lepiej zabezpieczyć ją za pomocą wsporników lub zworek. Aby to zrobić, w podstawie wierci się otwory, w które wbijane są kołki. Musisz użyć dużych elementów złącznych, które wytrzymują duże obciążenia. Każda belka musi mieć co najmniej 5 zszywek. Elementy muszą być wykonane z grubej stali, aby bezpiecznie i szczelnie zamocować belki. Tak zamontowana huśtawka ogrodowa jest najbezpieczniejsza i najbardziej stabilna. Nie przewróci jej nawet silny, huraganowy wiatr. Jeśli jesteś pewien co do samej lokalizacji, to zalecamy ten sposób montażu urządzenia.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top