• 22 maja 2024

Rynek nowoczesnych technologii zaskakuje różnorodnością i nowatorstwem technologii. Telewizory nie są pod tym względem wyjątkiem.

Jaki telewizor warto kupić i na co zwrócić uwagę?

Nie ma idealnej recepty na zakup odpowiedniego telewizora. Podobnie jak w przypadku smartfonów, to jaki telewizor warto kupić, zależy od twoich potrzeb. Aby uniknąć przepłacania za telewizor, ale także, aby kupić najbardziej funkcjonalny model dopasowany do twoich oczekiwań, trzeba będzie wziąć pod uwagę szereg parametrów. Nie we wszystkich przypadkach kwestia ceny będzie na pierwszym miejscu. Za wysokiej jakości i funkcjonalny telewizor trzeba będzie zapłacić więcej. Decydując jaki telewizor warto kupić, zwróć uwagę na następujące parametry:

Rozmiar ekranu telewizora.

• Rodzaj matrycy i podświetlenia.

• Rozdzielczość ekranu.

• Kontrast.

• Jakość dźwięku.

• Jeśli jest to Smart TV, jaki system operacyjny jest zainstalowany.

Wymiary telewizora są bardzo ważne, ponieważ od nich zależy postrzeganie obrazu jako całości i komfort podczas oglądania. Każdy telewizor ma zalecaną odległość od ekranu i optymalny kąt widzenia. Maksymalne zanurzenie w to, co dzieje się na ekranie, występuje wtedy, gdy oczy znajdują się na poziomie środka ekranu lub nieco wyżej, a przekątna obejmuje 40% twojego pola widzenia.

Ważnym punktem w kwestii wyboru telewizora jest rodzaj matrycy. Bo od tego zależy jakość obrazu, a nawet cena sprzętu. Popularnymi typami wyświetlaczy telewizyjnych na rynku nowoczesnych technologii są matryce typu LCD/LED oraz OLED/QLED. Większość telewizorów jest wyposażona w matryce LCD/LED (panele LCD). Rozdzielczość telewizora wpływa bezpośrednio na klarowność, brak rozmycia obrazu, a także częściowo na poziom kontrastu. Im wyższa rozdzielczość, tym lepiej.

Kiedy najlepiej kupić telewizor, żeby nie przepłacić?

Telewizor to ten rodzaj sprzętu RTV, który ze względu na postęp technologiczny tanieje najszybciej. Oznacza to, że model warty 10 tysięcy złotych w ciągu pół roku może stracić nawet 1/3 swojej wartości. Dlatego warto wiedzieć, kiedy najlepiej kupić telewizor.

Wczesną wiosną większość firm przedstawia swoje najnowsze produkty. Oznacza to, że starsze modele szybko tanieją w tym okresie. Związane jest to z koniecznością oczyszczenia magazynów przez sprzedawców. To kiedy najlepiej kupić telewizor zależy też od modelu, na jaki polujemy. Najnowsze telewizory warto kupować po świętach bożego narodzenia czy „czarny piątek”. Telewizor starszej generacji będzie najtańszy latem i wczesną wiosną.

Ile kosztuje dobry telewizor – na jaki wydatek się przygotować?

Najdroższe modele to wydatek rzędu 15 – 20 tysięcy złotych. Jednak to ile kosztuje telewizor, zależy od konkretnego modelu i jego zaawansowania technologicznego. Dobre modele powyżej 50 cali to wydatek rzędu 5 tysięcy złotych. To ile kosztuje dobry telewizor, zależy też od marki. Telewizory topowych firm są statystycznie o 25% droższe niż ich odpowiedniki sygnowane przez mniej znane marki. Na cenę wpływ ma też, ilość aplikacji dostępnych za pośrednictwem telewizora.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top