• 22 maja 2024

Storczyki to piękne i atrakcyjne rośliny, które stały się popularnym elementem dekoracji w naszych domach

Jak długo żyje storczyk w doniczce?

Kupując storczyka, chcemy wiedzieć, jak długo te piękne rośliny żyją w domu, jeśli są odpowiednio uprawiane. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż oprócz właściwej pielęgnacji istnieje także zależność, jakie szczepy brały udział w krzyżowaniu nasion, od których pochodzi storczyk.

Jednak z dużym prawdopodobieństwem możemy powiedzieć, że rośliny te żyją średnio 6-9 lat. Na żywotność storczyka wpływają pewne czynniki. Przede wszystkim jest to właściwa pielęgnacja. Równie ważny jest prawidłowo wykonany przeszczep. Różne choroby i owady znacznie skracają żywotność storczyka. Oczekiwana długość życia zależy też od gatunku i odmiany. Np. Phalaenopsis żyje około 9 lat, a Cattleya i Dendrobium nie dłużej niż 4 lata.

Czy storczyk musi być w oknie?

Aby storczyk żył długo i regularnie kwitł, ważne jest, aby znaleźć dla niego idealne miejsce, w którym poczuje się jak w swoim naturalnym środowisku. Co ciekawe, lokalizacja storczyka może się zmieniać w zależności od pory roku. Aby zainstalować storczyk we właściwym miejscu, należy wziąć pod uwagę dwa parametry: światło i wilgotność.

Unikaj umieszczania rośliny w ciemnym miejscu, ponieważ uniemożliwi to jego kwitnienie. Unikaj także trzymania rośliny w miejscach narażonych na przeciągi, na przykład w pobliżu drzwi wejściowych. Należy unikać nawet regularnie wentylowanych pomieszczeń. Roślina ta uwielbia ciepłe miejsca i temperatury od +20 do +30 w ciągu dnia i od +18 do +25 w nocy. Jednocześnie nie należy wystawiać go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ może to prowadzić do oparzeń liści.

Ustawiając doniczkę, uważaj, aby kwiaty nie dotykały szyby ani ściany. Ponadto nie powinny kolidować z liśćmi innych roślin. Dzięki temu roślina będzie kwitła dłużej. Lepiej też nie obracać doniczki podczas kwitnienia. Latem zaleca się umieszczenie storczyka na oknie wychodzącym na wschód lub zachód.

Storczyki

Jak utrzymać storczyki?

Istnieją różne sposoby podlewania tych roślin. Możesz wybrać dowolną dogodną dla siebie metodę, najważniejsze jest przestrzeganie pewnych zasad:

  • Podlewanie od dołu: wlej wodę o temperaturze pokojowej do głębokiego pojemnika. Zanurz doniczkę ze storczykami w tym pojemniku tak, aby woda sięgała 1-2 cm do górnej krawędzi szklanki. Pozostaw go na kilka godzin, aby korzenie nabrały wody, następnie usuń storczyk i odcedź wodę.
  • Podlewanie odgórne: powoli polewaj podłoże, w którym posadzona jest storczyk, delikatnym strumieniem wody. W takim przypadku woda wypłynie przez otwory w dnie.

Storczyki można przesadzać przez cały rok. Najważniejsze, aby roślina nie kwitła w okresie przesadzania, ponieważ przesadzanie jest stresujące dla storczyka, w wyniku czego może zrzucić kwiaty. Jeśli dostałeś kwitnący storczyk, lepiej poczekać, aż zakończy kwitnienie, a następnie posadzić go w docelowej doniczce. Ponadto musisz przesadzić roślinę, jeśli zauważysz uszkodzone, chore korzenie, aby zapobiec ich uszkodzeniom. Podłoże dla storczyków powinno być oddychające i składać się z kory sosnowej, mchu torfowca i węgla drzewnego. Lepiej kupić gotowe podłoże dla storczyków epifitycznych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top