• 17 czerwca 2024

Warto znać symbole na metkach odzieżowych i znaki na metkach tekstylnych. Informuje nas nie tylko o rodzaju produktu, z jakim mamy do czynienia, ale też jak o niego właściwie dbać.

Co oznaczają symbole?

Na metce odzieży, znajdują się zalecenia dotyczące jej pielęgnacji. Oznaczenia na metkach pomogą ci odpowiedzieć na pytania: jak prawidłowo wyczyścić, wyprać, wysuszyć, wyprasować (i czy w ogóle można to zrobić i w jakich warunkach) elementy garderoby.

Symbole na etykietach odzieży pomagają konsumentowi zrozumieć i zachować wygląd i kolor tekstyliów. Dostępne w sieci tabele przedstawiają typowe oznaczenia na metkach odzieżowych: czyszczenie, temperatura, pranie, suszenie, prasowanie. Znak „X” przy ikonie oznacza, że dla tej odzieży nie można stosować tego rodzaju pielęgnacji.

Oznaczenia na metkach można podzielić na pięć głównych kategorii: pranie, suszenie, prasowanie, czyszczenie chemiczne i wybielanie. Ikony na metkach odzieży zawierają szczegółowe instrukcje dotyczące pielęgnacji. Jeśli brakuje etykiety lub nie można jej odczytać, nie martw się przesadnie. Materiał odzieży zwykle wskazuje właściwą temperaturę prania, suszenia lub prasowania. Popularne tkaniny, takie jak dżins czy jersey, są łatwe do rozpoznania. Bez problemu wytrzymują pranie w temperaturze do 40 stopni. Jeśli nadal nie masz pewności, zawsze możesz zapoznać się z instrukcjami pielęgnacji odzieży jednomateriałowej.

Symbole dotyczące prania są ustandaryzowane na szczeblu międzynarodowym (ISO 3758:2012) i zostały wprowadzone przez GINETEX (Międzynarodową Organizację ds. Etykiet Pielęgnacji Tekstyliów) w 1963 roku. Tylko Korea Południowa i Stany Zjednoczone nie korzystają z tego systemu: kraje te używają różnych symboli, ale podlegają również krajowym przepisom i standardom.

Oznaczenia na metkach

Jak wygląda symbol nie wirować na metce?

Symbole na metce, pomogą ci lepiej dbać o swoje ubrania, dzięki czemu będziesz mógł je nosić i cieszyć się nimi jeszcze dłużej. Nieprzestrzeganie instrukcji podanych na metce może spowodować, że nowa sukienka lub sweter się skurczy, a ulubiona bluzka wyblaknie. Oznaczenia na metkach są zatem bardzo ważną instrukcją bezpieczeństwa.

Bardzo delikatne tkaniny, takie jak wełna czy jedwab, mogą ulec uszkodzeniu podczas prania lub prasowania w wysokich temperaturach. Jednocześnie pranie wszystkich ubrań w bardzo niskich temperaturach, aby uniknąć szkód, również nie jest dobrym rozwiązaniem. Z jednej strony niektóre detergenty są zaprojektowane tak, aby lepiej działać w wyższych temperaturach, a z drugiej strony wiele elementów garderoby, takich jak bielizna, należy ze względów higienicznych prać w wyższych temperaturach. Oznaczenia na metkach podpowiadają nam też czy dany element garderoby można wirować, czy nie. Znak ten to miska z wodą z kreską. Jeśli go zobaczysz, oznacza to, że takiego elementu garderoby lepiej nie odwirowywać.

Jeśli chodzi o rozmiar, producent samodzielnie decyduje, gdzie i jak go wskazać oraz jaką siatkę rozmiarów zastosować. Należy pamiętać, że ten sam rozmiar różni się znacznie w zależności od firmy. Każda fabryka opracowuje własne wzory wyrobów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top