• 17 kwietnia 2024

Buty do treningu powinny zapewniać stabilność i przyczepność. Do treningu aerobowego odpowiednie są lekkie buty z elastycznymi podeszwami i umiarkowaną amortyzacją. Jak wybrać odpowiednie buty na siłownie? Zapoznaj się z naszymi poradami!

Czy trampki nadają się na siłownię?

Nawet jeśli ćwiczysz tylko na bieżni, proste buty do biegania nie nadają się do ćwiczeń na siłowni. Buty na siłownie wykonane są z materiałów naturalnych i sztucznych. Trampki fitness sprawią, że będziesz lżejszy, bez utraty funkcjonalności obuwia. Górna część powinna się uginać, nie krępować ruchów, ale jednocześnie zapewniać dobre podparcie stopy.

Do obuwia sportowego stosuje się poliester o specjalnym splocie. Buty te przepuszczają powietrze i pozwalają stopie „oddychać”, zapewniając jednocześnie wystarczające wsparcie. Buty na siłownie wykonane ze skóry naturalnej nadają się do ćwiczeń gimnastycznych, zwłaszcza aerobiku tanecznego, a także do ćwiczeń siłowych. Te buty są elastyczne i dobrze trzymają swój kształt. Trampki wykonane ze skóry syntetycznej są miękkie, elastyczne, zachowują swój kształt i wytrzymują duże obciążenia. Są świetne do treningu fitness i trójboju siłowego.

Czy buty do biegania nadają się na siłownię?

Pod obciążeniem o dowolnej intensywności stopa powinna zawsze „oddychać”. Trampki do aktywności w pomieszczeniach wyposażone są w dodatkowe wstawki wykonane z siateczki lub materiału tekstylnego. Materiał wierzchni powinien dobrze odprowadzać wilgoć. Wielu producentów oferuje buty na siłownie z okrągłą „wentylacją”. Są droższe, ale są najlepszą opcją do treningu w pomieszczeniu.

Na siłowni nie potrzebujesz dodatkowych ciężkich „podkładek” na stopy. Nawet do biegania buty z ciężką, dobrze amortyzującą podeszwą przydadzą się jedynie osobom początkującym, gdy nie masz jeszcze wyrobionej prawidłowej techniki biegania.

Buty do zajęć powinny mieć wagę w przedziale 200–300 g. Nowoczesne materiały, z których wykonane są buty sportowe, są dość lekkie. Zatem wysoka waga w tym przypadku jest oznaką niskiej jakości.

Buty na siłownię

Czy trampki nadają się na siłownię?

Trampki zapinane na rzep nadają się wyłącznie do chodzenia. Do ćwiczeń na siłowni wybierz sznurowane tenisówki. Sznurowadła umożliwiają regulację dopasowania (zwłaszcza gdy są płaskie) i zapewniają lepsze wsparcie stopy. Podczas treningu siłowego pozwoli ci to lepiej utrzymać równowagę, a podczas ćwiczeń cardio i fitness stabilnie umocuje buty na siłownie na stopie.

Podczas podnoszenia ciężarów i ćwiczeń cardio zwiększa się obciążenie stopy, które można zmniejszyć dzięki niestandardowym wkładkom. Trampki do tańca, tai-bo, step aerobiku i innych rodzajów ćwiczeń aerobowych powinny być elastyczne, z amortyzującą podeszwą, dobrze się zginać i wspierać stopę, ale nie krępować ruchów.

W przypadku treningu siłowego ważne jest takie unieruchomienie stopy, aby ta nie „chodziła” w bucie. Podeszwa powinna prawidłowo rozkładać obciążenie od pięty do palców podczas wykonywania przysiadów i pchnięć. Elastyczny przód zapewnia pełną swobodę ruchów podczas treningu. Podparcie łuku zapewnia zaś stabilizację i wsparcie stopy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top