• 17 czerwca 2024

Pochodzenie tego minerału wiąże się z ruchem wody (hydroterm) w skorupie ziemskiej, oddzielonej od magmy. Woda zawiera materiały z magmy macierzystej, a także wypłukuje elementy z otaczających skał. Z tych roztworów powstają następnie nowe minerały, w tym ametyst, który krystalizuje w dość niskich temperaturach. Wypełnia żyły, pęknięcia w skałach i różnego rodzaju puste przestrzenie.

Gdzie najlepiej nosić ametyst?

Ametysty są bardzo popularne i używane jako wstawki w różnorodnej biżuterii. Piękno kamienia podkreśla szlif - fasetowany, fantazyjny, kaboszon. Kamienie o bogatych fioletowych odcieniach są używane w drogiej biżuterii obok diamentów i topazów. Do czego jeszcze stosuje się ametyst? Właściwości klejnotu pozwalają na wycinanie z nich małych pamiątkowych figurek. Malownicze skupiska kryształów w postaci druz i geod obecne są na wystawach muzealnych, wykorzystywane jako dekoracja wnętrz, cieszą się także zainteresowaniem kolekcjonerów.

Od czego chroni ametyst?

Ametyst jest uważany za jeden z najpotężniejszych kamieni energetycznie i ma wielkie właściwości smagiczne. Jednocześnie kamień może wybrać swojego właściciela i stać się jego obrońcą i asystentem. A jeśli ametyst nosi osoba o nieuczciwych i niegodziwych intencjach, kamień może po prostu pęknąć, albo zaginąć. Jakie jeszcze zalety ma ametyst? Właściwości zależą od koloru kamienia.

Kolor fioletowy od dawna jest symbolem duchowości, mądrości, wiedzy, a jednocześnie intuicji i percepcji pozazmysłowej. Kamień hojnie podzieli się tymi właściwościami ze swoim właścicielem. Ametyst to kamień harmonii i spokoju. Pomaga uniknąć skandalów i kłótni, rozpoznać nieszczerość i złe intencje oraz znaleźć wspólny język z ludźmi. Jeśli dojdzie do sytuacji konfliktowej, kamień absorbuje negatywną energię skierowaną w stronę swojego właściciela. Należy jednak regularnie czyścić ametyst. Właściwości zostają wtedy zachowane, a sam kamień ma większą moc.

Kamień korzystnie wpływa także na wygląd. Dla kobiet szczególnie przydatna będzie zdolność ametystu do zachowania piękna i młodości. Magiczne właściwości ametystu rozciągają się także na relacje miłosne. Ametyst przynosi wzajemne zrozumienie i harmonię już istniejącym parom małżeńskim. Pomaga samotnym znaleźć miłość. Ale jeśli zakochana osoba oddaje kamień obiektowi swojej uwielbienia, który ma już partnera, może to zniszczyć nawet silny związek.

Kolczyki z ametystem

Po czym poznać czy ametyst jest prawdziwy?

Sztuczny ametyst, jest szeroko rozpowszechniony na rynku jubilerskim. Jednocześnie nawet specjalista może mieć trudności z określeniem pochodzenia kamienia jedynie na podstawie jego wyglądu. Można spróbować odróżnić minerał naturalny od sztucznego na podstawie znajomości ich właściwości:

• Ocenić kolor kamienia. Jasne, nasycone, jednolite kolory często mają syntetyczny odpowiednik.

• Zbadać strukturę wewnętrzną w świetle za pomocą szkła powiększającego lub mikroskopu. Sztuczne ametysty nie mają dodatkowych wtrąceń.

• Weź kamień w dłoń. Przewodność cieplna syntetycznego ametystu jest większa niż naturalnego. Ten sztuczny nagrzewa się dość szybko.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top