• 22 maja 2024

Popęd seksualny jest czymś zupełnie naturalnym w życiu niemal każdego człowieka - i to zarówno tego, który żyje w małżeństwie, jak i w związku nieformalnym. Jednak nie dla wszystkch życie seksualne jest istotne. Są ludzie, którzy nie chcą lub nie potrzebują miłości fizycznej, a znacznie wyżej cenią sobie bliskość psychiczną i duchową. Takie osoby decydują się na tak zwane białe małżeństwo, które jest całkiem popularne. Na czym polega białe małżeństwo, kto się na nie decyduje i jakie są jego konsekwencje?

Białe małżeństwo - co to jest?

Białe małżeństwo to związek dwóch osób, które powstrzymują się od współżycia seksualnego. Najczęściej na taki związek decydują się osoby silnie religijnie, ale oczywiście nie jest to jedyny wyznacznik. W tym przypadku ważniejsze dla nich są wartości duchowe, na których pragną się skupić. W rzeczywistości taki związek opiera się na bliskości podobnej do tej, która charakteryzuje rodzeństwo. Mówiąc najkrócej tacy małżonkowie żyją jak brat z siostrą, a w ich relacjach temat seksu nie istnieje.

Co wolno w białym małżeństwie?

Białe małżeństwo odznacza się kilkoma zasadami, których trzeba przestrzegać. W tym przypadku nie ma mowy nie tylko o współżyciu seksualnym, ale też o jakimkolwiek seksualnym pobudzaniu się, masturbacji, oglądaniu pornografii, pieszczotach czy fantazjowaniu erotycznym. Na co zatem pozwala białe małżeństwo? Tutaj dopuszczalne jest okazywanie sobie czułości (bez zabarwienia seksualnego), pocałunki czy dotykanie. Jednak wszystko powinno odbywać się z poszanowaniem granic i uczuć drugiej osoby.

Kto decyduje się na białe małżeństwo?

 Białe małżeństwo może zawrzeć zarówno osoba, która nie podjęła jeszcze aktywności seksualnej, jak i taka, która taką inicjację ma już za sobą. Podstawowe przyczyny podjęcia takiej decyzji to:względy religijnenieudane wcześniejsze związkizaburzenia i dysfunkcje seksualneproblemy ze zdrowiem, które uniemożliwiają uprawianie seksuprzyjmowanie leków obniżające popęd płciowyaseksualność, czyli całkowity brak zainteresowania seksemnarodziny dzieckabrak czasu na seksukryta orientacja seksualna

Przyczyną trwania w białym małżeństwie może też być przebyta trauma - na przykład molestowanie seksualne. Wtedy strach lub wstręt przed seksem może być tak duży, iż białe małżeństwo jest jedyną opcją na stworzenie jakiegokolwiek związku.Białe małżeństwo w świetle prawaW świetle polskiego prawa białe małżeństwo po prostu nie istnieje. Przyszli biali małżonkowie nie mogą wypełnić w urzędzie zaświadczenia, iż deklarują rezygnację z seksu. Z zasady zakłada się, że osoby wstępujące w związek małżeński nie podejmują z góry decyzji o pozbawieniu swojego związku aspektu seksualnego. Podobnie jest w Kościele Katolicki. O ile ta instytucja niejako wymusza wstrzemięźliwość seksualną przed ślubem, to po zawarciu związku małżeńskiego sytuacja diametralnie się zmienia. Według religii katolickiej jednym z celów małżeństwa jest posiadanie potomstwa, więc w myśl tej zasady białe małżeństwo jest po prostu nieważne. Natomiast oficjalnie nikt nie może zabronić małżonkom pozostawania w takim związku. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top