Relacje między partnerami nie zawsze są idealne, w życiu każdej pary zdarzają się zarówno lepsze, jak o gorsze dni. Pary, które w swoim życiu napotykają na trudności, mogą skorzystać z profesjonalnej pomocy. Takim narzędziem jest terapia par.
Terapia par występuje także pod inną nazwą, jest określana również jako terapia małżeńska albo terapia partnerka. Na ten rodzaj terapii może się zgłosić każda para, która przechodzi w związku trudności bądź kryzys. W każdym, nawet najlepszym związku, zdarzają się kryzysy, psychoterapia par ma pomóc w ich rozwiązaniu. W trakcie sesji terapeutycznych, psychoterapeuta pomaga między innymi w rozwijaniu umiejętności słuchania - pary, które nie potrafią nie potrafią siebie słuchać, nie rozmawiają ze sobą albo wyrażają swoje uczucia i potrzeby w sposób, który dla drugiej strony jest niezrozumiały, wyjątkowo często przechodzą w związku kryzys. Psychoterapia par może też pomóc we wzmocnieniu albo odbudowaniu zaufania. Prowadzący terapię par psychoterapeuta jest zawsze osobą bezstronną, nigdy nie opowie się po jednej ze stron konfliktu.
Wiele osób, które przeżywają trudności w związku zadaje sobie pytanie, czy terapia małżeńska pomaga? Z terapii par mogą skorzystać nie tylko małżeństwa, ale także narzeczeni oraz osoby, które tworzą wieloletnie, niesformalizowane związki. O pomoc do psychoterapeuty mogą się zgłosić zarówno osoby heteroseksualne, jak i homoseksualne. Czy terapia małżeńska pomaga? Celem terapii par jest naprawienie relacji między partnerami oraz zapobieganie następnym kryzysom w związku i rozstaniom. Psychoterapia nie zawsze jest w stanie pomóc, będzie skuteczna tylko wtedy, gdy błędy chce naprawić każda ze stron – gdy błędy chce naprawiać tylko jedna strona, terapia par nie ma sensu. Udział w terapii par nie ma sensu także wtedy, gdy związek jest wyjątkowo toksyczny.
Zdecydowaliście się na terapię małżeńską i zastanawiacie się, jaki przebieg ma pierwsza wizyta na terapii par. Pierwsze spotkanie z terapeutą może trwać od siedemdziesięciu do nawet osiemdziesięciu minut, zdarza się, że pierwsze spotkanie jest jeszcze dłuższe. To pierwsze spotkanie jest tak długie, gdyż każdy z partnerów musi mieć czas na zabranie głosu. Podczas pierwszego spotkania psychoterapeuta zada Wam też kilka ważnych pytań – na pewno zostaniecie zapytani o to, co skłoniło Was do szukania pomocy u specjalisty właśnie teraz i w jaki sposób rozwiązywaliście wcześniejsze konflikty. Pierwsze spotkanie pozwala również poznać oczekiwania każdej strony odnośnie terapii. W czasie pierwszego spotkania możecie zadawać terapeucie pytania, to pierwsze spotkanie służy także wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości związanych z terapią. Pierwsza wizyta na terapii par ma także za zadanie poznanie oczekiwań każdej ze stron. Pamiętajcie, że udział w jednej sesji terapeutycznej na pewno nie rozwiąże Waszych problemów, będziecie musieli odbyć kilka, a może nawet kilkanaście sesji z psychoterapeutą,
Komentarze (0)