• 25 lipca 2024

Zdecydowanie najczęściej myślimy o zdradzie fizycznej, tymczasem jest jest jeszcze zdrada emocjonalna zwana również psychiczną. Jako zdradę emocjonalną uważa się wszystkie zachowania pozaseksualne, które polegają na braku lojalności wobec partnera, troszczeniu się o inną niż partner osobę. Zdrada emocjonalna jest oczywiście utrzymywana w tajemnicy, często też bywa ona wstępem do zdrady fizycznej. Rozpoznanie zdrady emocjonalnej jest znacznie trudniejsze niż tej fizycznej, zobacz przykłady zdrady emocjonalnej – łatwiej będzie Ci ją rozpoznać.

Co zalicza się do zdrady?

Do zdrady fizycznej zalicza się oczywiście naruszenie wyłączności seksualnej. Z kolei zdrada emocjonalna to nawiązanie bliskiej, czasem bardzo bliskiej, relacji z osobą, która nie jest naszą partnerką albo partnerem. Zdrada emocjonalna jest często postrzegana jako synonim przyjaźni, ale z przyjaźnią nie ma ona nic wspólnego, przyjaźń bowiem jest relacją, która nie wyrządza szkód żadnej ze stron. Zdrada emocjonalna może zdarzyć się w każdym związku, ale szczególnie często pojawia się ona w tych związkach, w które zakradła się nuda oraz w tych, w których partnerzy emocjonalnie coraz bardziej oddalają się od siebie. Zdradom emocjonalnym sprzyjają nowoczesne technologie, dzięki czatom i internetowym komunikatorom można nawiązać bliskie relacje z inną osobą, których konsekwencją będzie właśnie zdrada emocjonalna. Ten rodzaj zdrady może trwać przez długie lata, a boli ona tak samo mocno, jak zdrada fizyczna. Częste, utrzymywane w tajemnicy rozmowy przez telefon z osobą, która nie jest partnerem, to przykłady zdrady emocjonalnej.

Zdrada emocjonalna

Czy pisanie z kimś to zdrada?

Pisanie z kimś innym niż partnerka czy partner może zostać uznane za zdradę emocjonalną. Na pewno nie można mówić o zdradzaniu, jeżeli od czasu do czasu wyślesz niewinną wiadomość SMS do koleżanki z pracy czy znajomego. Jeżeli jednak SMS-ów wysyłasz coraz więcej, jeśli zaczynasz flirtować, a do tego ukrywasz przed partnerem bądź partnerką, że stale kontaktujesz się z tą osobą, są to typowe przykłady zdrady emocjonalnej. Pisanie romantycznych SMS-ów albo filtrowanie, wymiana komplementów zagraża związkowi, dlatego jest zdradą. Jeżeli mężczyzna pisze do innej kobiety (i na odwrót) w sprawach czysto zawodowych czy mających związek z innych codziennym życiem, nie stanowi to dla ich związku żadnego zagrożenia, dlatego też nie może zostać uznane za zdradę emocjonalną.

Zaufanie i lojalność to podstawa każdego zdrowego, udanego związku. Ich złamanie jest zdradą, oznacza to, że pisanie wiadomości do innego mężczyzny czy kobiety, kierowanie emocji i uwagi w stronę innej osoby, może zostać uznane za zdradę emocjonalną. Komunikacja z osobą spoza związku musi być przejrzysta, nie powinna także naruszać zaufanie partnerki albo partnera. Przykłady zdrady emocjonalnej: oczekiwanie na wiadomości od osoby spoza związku, dzielnie się z nią swoimi sekretami i tajemnicami przed partnerką bądź partnerem, skupianie myśli przede wszystkim na tej osobie, porównywanie nowej znajomej czy znajomego z partnerką lub partnerem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top