• 25 lipca 2024

Istnieje opinia, że przyczyny zdrady zależą od płci: mężczyźni zdradzają z powodów fizycznych, a kobiety z powodów emocjonalnych. Co jeszcze mówią statystyki na temat zdrad Polek i Polaków?

Jak często zdradzają Polki?

W latach 2010–2016 przeprowadzono w UE badania wśród mężczyzn i kobiet, którzy byli raz w związku małżeńskim. Miały odpowiedzieć na pytanie, kto częściej zdradza i dlaczego. Według badań społecznych mężczyźni zdradzają częściej niż kobiety: 20% mężczyzn i 13% kobiet przyznaje, że uprawiało seks z kimś innym niż ich partner.

Jednakże zróżnicowanie płci różni się w zależności od wieku. W grupie wiekowej od 18 do 29 lat do zdrady partnera przyznało się 11% kobiet, wśród mężczyzn takich było 10%. W wieku od 30 do 39 lat niewierność u mężczyzn zaczyna pojawiać się częściej: u 14% mężczyzn w porównaniu do 11% kobiet. Szczyt niewierności wśród mężczyzn przypada na przedział wiekowy 50–59 lat – 31%. Wśród kobiet (18%) – w wieku 40–49 lat.

Według badań 24% mężczyzn w wieku 60 lat przyznaje się do zdrady, a w wieku 70 – 79 lat wskaźnik zdrady stale rośnie i wynosi 26%. Wśród kobiet w wieku 60 lat zdradza około 16%, do 70. roku życia liczba przypadków zdrady spada do 13%, a do 80. roku życia – do 6%.

Ile procent mężczyzn zdradza?

Wiemy już kto częściej zdradza. Jaki jest jednak powód zdrady? W innym badaniu, w którym wzięło udział 237 osób, naukowcy doszli do wniosku, że główną przyczyną zdrady zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, jest niezadowolenie z partnera lub związku. Wyniki pokazują również podobieństwa w zachowaniu mężczyzn i kobiet w czasie niewierności, chociaż mężczyźni częściej wykazywali zachowania seksualne, a kobiety częściej przejawiały zachowania emocjonalne.

Kto częściej zdradza

Która płeć bardziej zdradza?

Według innych statystyk 75% mężczyzn i tylko 25% kobiet zdradza swoich partnerów. Ale liczby te dotyczą małżeństw oficjalnych, małżeństw cywilnych i po prostu długotrwałych związków. Jeśli mówimy o oficjalnym małżeństwie, według statystyk 60% mężczyzn i 40% kobiet ma romanse na boku. Zanim jednak ostatecznie stwierdzimy, kto częściej zdradza, to weźmy pod uwagę, że ludzie potrafią kłamać w swoich odpowiedziach. Ale pomimo pewnego błędu, badania odzwierciedlają ogólny obraz. Nawet jeśli spojrzeć na statystyki rozwodów, niewierność pozostaje jedną z głównych ich przyczyn. W latach 80. i 90. cudzołóstwo było na pierwszym miejscu, teraz jest na drugim miejscu. Współczesne badania pokazują, że dziś główną przyczyną rozwodów stał się czynnik materialny.

Postawa wobec zdrady zmieniła się z ostro negatywnej na tolerancyjną i odwrotnie. Jeżeli społeczeństwo negatywnie postrzega zdradę, znajdzie to odzwierciedlenie w zachowaniu konkretnych osób.

W długotrwałych związkach pragnienie tego samego partnera maleje, więc mężczyźni rozpoczynają romanse na boku w poszukiwaniu różnorodności. Jednak próba znalezienia czysto biologicznej podstawy niewierności jest błędem. To raczej zjawisko psychologiczne. Niezadowolenie seksualne odgrywa tutaj ważną rolę. Chodzi o częstotliwość relacji intymnych, jak i ich jakość.

Przyczyną zdrady może być długa separacja lub nowa miłość. Dzieje się tak, gdy pojawia się niezadowolenie: psychiczne, materialne, seksualne. Istnieje pustka, którą może wypełnić nowa miłość. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top