Ze względu na wygodę i możliwość przygotowania dużej ilości kawy, kawiarka jest uznawana za jedno z najpopularniejszych urządzeń kuchennych. Jak jednak działa kawiarka i jakie są jej zalety i wady?
Kawiarka to proste urządzenie, wykonane zazwyczaj ze stali lub stopu aluminium. Służy do szybkiego parzenia kawy i była czymś w rodzaju prototypu i przodka ekspresu do kawy. Do największych zalet kawiarki zaliczyć należy prostotę obsługi, kompaktową konstrukcję i łatwość czyszczenia. Zasada działania kawiarki jest podobna do ekspresu ciśnieniowego. Przez zmieloną kawę przelewa się gorąca, parująca woda, wydobywając z ziaren maksimum smaku i aromatu. Podobny jest też czas parzenia kawy. Proces ten trwa około kilkudziesięciu sekund.
Aby uzyskać optymalną kawą, należy zadbać o odpowiednie ułożenie i przygotowanie ziaren kawy. Tej nie należy ubijać zbyt intensywnie. Jeśli kawa zostanie nadmiernie ubita, to będzie stawiać opór przepływającej wodzie, a sama kawa będzie miała gorzki smak. Wszystko, co należy zrobić, to lekko wyrównać powierzchnie kawy łyżeczką.
Jeśli chodzi o parzenie kawy, to często stosuje się dwie popularne metody. Jedną z nich jest kawiarka. Druga to french press. Obie techniki oferują wyjątkowe doświadczenia, tworząc różne smaki i aromaty.
French press polega na moczeniu grubo zmielonej kawy bezpośrednio w gorącej wodzie w cylindrycznym pojemniku, co pozwala na całkowite zanurzenie zmielonej kawy. Po kilku minutach naciska się tłok, oddzielając zmieloną kawę od płynu. W ten sposób powstaje bogata, pełna kawa, której smak podkreślają naturalne oleje i aromaty zawarte w ziarnach.
Natomiast proces parzenia kawy w kawiarce polega na umieszczeniu średnio zmielonej kawy na papierowym lub filtrze wielokrotnego użytku w maszynie Gorącą wodę wlewa się do zbiornika, a następnie podgrzewa i skrapla na fusy z kawy. Woda przepływa przez filtr, wydobywając aromaty z fusów kawy i kapie do dzbanka lub filiżanki.
Kawa z french press ma zazwyczaj większą zawartość kofeiny, choć jej ilość może się różnić w zależności od metody jej parzenia. Kawa tłoczona w ten sposób zazwyczaj zawiera więcej kofeiny niż kawa z kawiarki, ponieważ zużywa więcej fusów na daną objętość wody. Co więcej, technika pełnego zanurzenia skuteczniej ekstrahuje kofeinę. Jednakże ze względu na różnice w rodzaju ziaren kawy, wielkości mielenia i czasie parzenia, poziomy kofeiny mogą się różnić nawet w przypadku tej samej metody parzenia.
Kawa french press znana jest ze swojego mocnego i mocnego profilu smakowego. Wynika to głównie z braku papierowego filtra, który umożliwia przedostawanie się aromatycznych olejków kawy do filiżanki. Dzięki większej ilości olejków smak może być bogatszy i bardziej złożony w porównaniu do kawy kawiarki. Jednakże taka formuła kawy nie jest odpowiednia dla każdego. Niektórzy mogą uznać dodatkową oleistość za mało atrakcyjną, ponieważ może pozostawić osad na podniebieniu. Oprócz tego ten rodzaj parzenia kawy jest bardziej skomplikowany.
Komentarze (0)