• 7 listopada 2024

Wysypka na twarzy noworodka jest częstym zjawiskiem, które jest uważane za oznakę adaptacji dziecka do środowiska. W większości przypadków wysypki ustępują same i wymagają jedynie kompetentnej opieki bez użycia leków. Jak odróżnić nieszkodliwe czerwone pryszcze od chorób dermatologicznych i alergii?

Jak wygląda trądzik noworodkowy

Alergia u niemowląt jest odpowiedzią immunologiczną organizmu dziecka, na potencjalnie niebezpieczną substancję. Najczęściej alergiczna wysypka występuje na tle stosowania przez matkę karmiącą produktów, które mogą działać drażniąco. Ta grupa obejmuje:

• Krowie mleko.

• Soja i białko z jaj.

• Truskawka.

• Orzechy włoskie.

Trądzik niemowlęcy objawia się początkowo łuszczeniem. Ogniska patologiczne z przesuszoną skórą na twarzy noworodka tworzą się symetrycznie, zlokalizowane są najczęściej na policzkach i na czole. Konieczna jest konsultacja z lekarzem, jeśli pojawienie się wysypki wpływa na ogólny stan dziecka. Drażliwość, niespokojny sen, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, gorączka i wymioty to niebezpieczne objawy, które należy natychmiast skonsultować. W większości przypadków trądzik niemowlęcy ustępuje samodzielnie.

Trądzik niemowlęcy może pojawić się w pierwszych tygodniach życia dziecka na czole, nosie i policzkach. Z wyglądu przypomina trądzik z ropnymi czopami, charakterystycznymi dla nastoletniej wysypki. Przyjmuje się, że przyczyną trądziku jest wzmożona produkcja sebum, które zatyka ujścia gruczołów łojowych i wywołuje reakcję zapalną.

Jak odróżnić trądzik niemowlęcy od skazy białkowej

O ile trądzik niemowlęcy występuje zazwyczaj na twarzy i główce niemowlęcia, to skaza białkowa pojawia się też na nogach, rękach oraz łokciach i innych częściach ciała. Czasami są to bardzo małe plamki lub grudki, które pojawiają się na twarzy, głównie wokół oczu, nosa, policzków i czoła. Sam trądzik nie jest powodem do niepokoju.

Jak leczyć trądzik niemowlęcy

Najważniejsze jest zapobieganie. Aby trądzik niemowlęcy się nie pojawił, należy podjąć następujące środki:

• Dbaj o higienę dziecka i myj ręce przed dotknięciem dziecka.

• Utrzymuj pomieszczenie w czystości, nawilżaj i wietrz pokój dziecka.

• Używaj luźnej, przewiewnej odzieży dla noworodka.

• Unikaj przegrzania i hipotermii dziecka.

• Częściej zmieniaj pieluchy.

• Ogranicz kontakt innych osób z dzieckiem.

• Kupuj wysokiej jakości zabawki i produkty do pielęgnacji niemowląt.

• Unikaj kontaktu z alergenami

Leczenie zależy od przyczyny, która spowodowała uszkodzenie skóry. Najpierw musisz udać się do lekarza w celu uzyskania dokładnej diagnozy. Ponadto, w zależności od choroby, można przepisać leki przeciwhistaminowe, maści hormonalne, emolienty, antybiotyki, leki przeciwgrzybicze. A czasami wysypka u noworodka wcale nie musi być leczona. Mogą być wymagane jedynie dodatkowe środki - kąpiele powietrzne, oddychająca odzież, wysokiej jakości pieluchy.

Jeśli wysypce towarzyszy gorączka, dziecko jest ospałe - pilnie udaj się do lekarza, jeśli pojawią się krwotoki - natychmiast wezwij karetkę! Jeśli wysypka wystąpi na tle pełnego zdrowia dziecka, skonsultuj się z pediatrą. Wysypka może objawiać się w postaci różnych elementów – od małych kropek po duże pęcherze i krwotoki.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top