• 22 maja 2024

Hiacynt w doniczce to jasny dekoracyjny kwiat, który pojawia się w sklepach w przeddzień ferii zimowych i wiosennych. Jak sadzić hiacynt w domu, gdzie go trzymać i o niego dbać?

Jak długo kwitnie hiacynt w doniczce – etapy rozwoju

Hiacynt to wieloletnia roślina z rodziny szparagów. Dorasta od 20 do 40 cm. Liście są soczyste, liniowe - od 4 do 8 sztuk w rozecie. Pąki są zbierane w pędzlu na mięsistej, grubej szypułce. Kwiaty są jak dzwony. Gdy się otwierają, płatki wyginają się w łuk. To jak długo kwitnie hiacynt w doniczce, nie jest zależne od tego gdzie jest trzymany. Hiacynt kwitnie raz w sezonie, przez 10-14 dni. Przy dobrej pielęgnacji i optymalnych warunkach - do 25 dni.

Oprócz tego, jak długo kwitnie hiacynt, musimy wiedzieć, jak przebiega ten proces. Cykl rozwoju hiacyntu w ciągu roku można podzielić na trzy okresy:

• Wegetacja wiosenna (trwa 3 miesiące) - pojawienie się liści, kwitnienie, powstawanie cebul.

• Spoczynek letni (3 miesiące) - rozpoczyna się po wyschnięciu liści, cebula w tym okresie powinna mieć temperaturę około 25°C.

• Spoczynek zimowy (6 miesięcy) - trwa od połowy jesieni do wiosennego odrostu liści.

Wszystkie trzy okresy są niezbędne do rozwoju rośliny. Co więcej, można je stworzyć sztucznie, uzyskując kwitnienie hiacyntu w nietypowym dla niego czasie. Technologia wymuszania kwitnienia nazywa się forsowaniem.

Czy hiacynt może stać w sypialni – gdzie postawić kwiat

Jak w przypadku wielu kwiatów, domowi hodowcy zastanawiają się, czy hiacynt może stać w sypialni. W przypadku tego kwiatu jest to niezalecane. Hiacynt emituje pyłki, które mogą spowodować uporczywy katar, który będzie dawał się we znaki zarówno w dzień, jak i w nocy. To czy hiacynt może stać w sypialni, jest zwłaszcza podyktowane skłonnością domowników do alergii. W tym przypadku należy stanowczo unikać stawiania kwiatu w pokoju przeznaczonym do spania.

Ile razy w roku kwitną hiacynty i jak o nie dbać?

Zastanawiasz się zapewne ile razy w roku kwitną hiacynty? Niezależnie od tego, gdzie rośnie hiacynt - w domu w doniczce czy w szklarni - kwitnie raz w sezonie. Kwiatostan hiacynta to racemoza, zebrana z 12–35 kwiatów. Niektóre odmiany mają cylindryczny kształt kwiatostanów, podczas gdy inne mają kształt stożka. Choć to ile razy w kwitną hiacynty, jest stałe, to w zależności od metod uprawy, możemy „sterować” terminem kwitnienia. Np. hiacynt holenderski kwitnie w dowolnym momencie wybranym przez hodowcę. Różne odmiany hiacyntu mają swój własny czas kwitnienia. Do uprawy w pomieszczeniach hodowcy wyhodowali specjalne odmiany o grubej szypułce i wysokości kwiatostanu do 5 cm.

Po kwitnieniu roślina efemerydowa obumiera i przechodzi w okres uśpienia. Aby zachować żywotność i zobaczyć kwiaty w przyszłym roku, hiacynt powinien być przesadzony do ogrodu na lato. Są oczyszczane z ziemi, suszone i przechowywane w chłodnym, suchym miejscu. Hiacynty nie kwitną lub skracają okres kwitnienia w temperaturach powyżej +16 ° C, w zacienionym miejscu. Jeśli roślina jest trzymana w warunkach zbliżonych do naturalnych, hiacynt będzie żył w doniczce przez 8-10 lat. Aby przedłużyć jego żywotność, przeszczep kwiat do ziemi wiosną.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top