• 22 maja 2024

Moda w PRL nie odbiegała od tego, co nosiło się wówczas na zachodzie Europy. Różnicą była jakość materiału i niewielka liczba kolekcji, co związane było z obecnymi wówczas niedoborami materiału.

Jak się ubierali ludzie w czasach PRL?

Charakterystycznym elementem mody w PRL były wielokolorowe koszule. W Polsce szyto je ze sztucznych tkanin, co wynikało z niedoboru bawełny. Moda PRL to także dżinsy typu „piramida” zwane także marmurkowymi. Nazwa prawdopodobnie wzięła się od etykiety wielbłąda i nazwy Piramida. Ale dotyczyło to także kroju spodni: pas był wąski u góry, a im niżej, tym szerszy (choć spodnie zwężały się ostro w kostkach). A marmurkowanie to specjalnie zużyty niebieski kolor, przypominający marmur. Oprócz tych sprowadzonych z Turcji dżinsy występowały w dwóch wersjach: zachodniej (np. Rifle, Wrangler czy Levis) oraz krajowej, czyli Odra. Oprócz tego dużą popularnością cieszyły się buty z grubą żółtą podeszwą, kolorowe krawaty, obcisłe spodnie i specyficzną fryzurę zwaną „jaskółką”.

W co ubierali się mężczyźni w PRL?

Lata 80. to dekada, kiedy ludzie zaczęli wypróbowywać różne długie fryzury. Noszenie krótkich włosów było rzadkością w latach 80., w przeciwieństwie do dzisiejszych czasów. Moda PRL w latach 70. i 80. to czarne i neonowe T-shirty, T-shirty z zespołami rockowymi i odzież skórzana. Noszenie dżinsów oraz czarno-brązowych skórzanych kurtek było ważną częścią mody. W tamtych czasach koszule bez rękawów również były uważane za stylowe. Młodzież wolała nosić obcisłe spodnie skórzane, spodnie w jaskrawych kolorach, spodnie dżinsowe z kamiennymi wstawkami i spodnie sztruksowe. Odzieży męskiej towarzyszyły zazwyczaj czarne skórzane buty lub półbuty.

Impreza w stylu PRL

Jak ubrać się na imprezę w stylu PRL?

Jeśli chcesz na nowo przeżyć trendy w modzie z lat 70. i 80., przygotuj się na ubrania w jasnych kolorach takich jak żółty, pomarańczowy, neonowy róż, elektryczny błękit i błyszcząca zieleń. Moda PRL to era szerokich ramion. Kobiety i mężczyźni często nosili naramienniki, aby podkreślić górną część ciała. Wkładki były powszechnie wszywane w marynarki i kurtki, aby ramiona wydawały się większe.

Większość strojów charakteryzowała się silnymi trendami w modzie, takimi jak oversize'owe swetry i golfy. Ponadgabarytowe golfy lub swetry nadają stylizacji wygląd inspirowany dziedzictwem lat 80. Tworzą ciepłe zestawy, które wygodnie układają się wysoko na szyi i wzmacniają górną część ciała.

Trencz to klasyczny look z lat 80. Jest to idealny element do stworzenia garderoby w stylu vintage i stworzenia stylowych stylizacji w stylu PRL. To ponadczasowy i kultowy element, który powinien znaleźć się w każdej szafie.

Jeśli chcesz ubierać się w stylu PRL, zapomnij o dżinsach z niskim stanem, legginsach z niskim stanem i jakichkolwiek spodniach sięgających nisko lub poniżej bioder. 40 lat temu kobiety i mężczyźni nosili spodnie z wysokim stanem. Postaw na topy, koszule lub sukienki z odkrytymi ramionami. Jeśli nie masz w szafie ubrań z odsłoniętymi ramionami, zawsze możesz odciąć kołnierzyk ze starej bluzy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top