• 27 lutego 2024

Tworząc stylizacje, możesz opierać się na bardzo różnych stylach, jest ich we współczesnej modzie wiele, co oznacza, że masz możliwość wybrania takiego, który najlepiej pasuje do Twojego charakteru. Stylizacje dobiera się jednak nie tylko pod kątem swojej osobowości, ale także do okazji. Wśród zarówno damskich, jak i męskich stylów wyróżnia się między innymi styl smart casual. Jest on obecnie jednym z najbardziej popularnych stylów ubierania, sprawdza się na różne okazje i jest odpowiedni dla osób w różnym wieku.

Czym się różni smart casual od casual?

Początków stylu smart casual można dopatrywać się w pierwszej połowie XX wieku. Samo pojęcie „smart casual” składa się z dwóch wyrażeń zaczerpniętych z języka angielskiego, gdzie „smart” oznacza elegancki strój formalny, a „casual” jest jego przeciwieństwem. Casual jest stylem zdecydowanie bardziej swobodnym i luźnym niż smart casual, jednocześnie jest wygodny i sprawdza się w codziennych outfitach. Z kolei smart casual to styl bardziej elegancki, w którym możesz łączyć ubrania o charakterze formalnym z tymi o bardziej swobodnym charakterze. Wybierając styl smart casual, do swojego wyglądu musisz zwrócić większą uwagę, ubrania, które będziesz nosić powinny być dopasowane do Twojego typu sylwetki i dobrze skrojone. Do outfitów w stylu casual nie potrzebujesz specjalnych ubrań, nie musisz też wybierać eleganckiego obuwia, masz się czuć komfortowo, wygodnie i na luzie.

Smart Casual

Jak ubierać się smart casual?

Smart casual jest połączeniem eleganckie i nieformalnego stylu, co oznacza, że nie każde ubrania i buty możesz założyć. Męski strój w stylu smart casual może składać się nie tylko z koszuli z krawatem czy koszuli oksfordzkiej (wyróżnia ją kołnierzyk w kształcie litery „S”), w Twojej garderobie może się znaleźć także koszulka polo. Styl smart casual wymaga również marynarki sportowej (możesz ją zastąpić eleganckim kardiganem), spodni w kant lub typu chino. Niezbędne jest również odpowiednie obuwie – styl smart casual dopuszcza nie tylko eleganckie półbuty oksfordy, ale także mokasyny. Wybierając ten sposób ubierania się, nie musisz rezygnować z noszenia jeansów – wybieraj jednak te, które są pozbawione przetarć i dziur na nogawkach. Smart casual pozwala na wykorzystywanie w ubiorze nie tylko ciemnych i stonowanych kolorów, w swoich stylizacjach możesz sięgnąć również po ubrania w wyrazistych kolorach, dopuszczalne są tez rozmaite printy. Smart casual to styl nie tylko w modzie męskiej, ale także damskiej. Jeśli jesteś kobietą i zamierzasz ubierać się w tym stylu, w Twojej szafie koniecznie powinna znaleźć się przynajmniej jedna sukienka – niekoniecznie musi się ona sięgać do kolan czy do połowy łydki, możesz wybrać także krótszą, ale nie mini. W codziennych, eleganckich stylizacjach możesz wykorzystywać również damski garnitur bądź kombinezon, jeansy, ołówkową spódnicę – łącz je z T-shirtem albo białą koszulą. Latem nie jesteś skazana na noszenie zakrywających palce czółenek – styl smart casual dopuszcza buty, które odkrywają palce.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top