• 25 lipca 2024

Szukasz stylowych butów doskonałej jakości? Martensy od dziesięcioleci łączą te cechy. Klasyczne, buty tego typu nosili kiedyś skinheadzi i punkowie. Dziś pojawiły się w nawet w garderobach ludzi biznesu. Noszone są na co dzień na spacery, do pracy, a nawet wybierane jako buty ślubne.

Czy martensy są modne

To angielska marka wywodząca się z Niemiec. Pierwsze buty tego typu zostały uszyte z resztek mundurów wojskowych. Buty szybko zyskały popularność. Nosili je listonosze, pracownicy fabryk. Wkrótce przekształciły się w obuwie subkulturowe. Buty kojarzone były przede wszystkim ze skinheadami, punkami, gothami, fanami piłki nożnej lat 80., zespołami rockowymi Depeche Mode, The Clash, Sex Pistols itp. Dziś firma produkuje nie tylko klasyczne buty, ale również wysokiej jakości sandały, odzież codzienną i akcesoria. Dziś są uznawane przez wszystkie grupy klientów.

Buty te wykonane są z wysokiej jakości skóry. Istnieją też modele ze skóry ekologicznej. Podeszwa zewnętrzna wykonana jest z gumy. Podeszwa jest dość gruba, więc buty są idealne dla niskich osób. Martensy są szyte podwójnym szwem. Wierzchnia warstwa buta jest impregnowana wodoodpornymi środkami. Martensy prawidłowo rozkładają obciążenie na kręgosłup, dlatego często noszą je osoby z wadami stóp. Noga jest bezpiecznie zamocowana wysokim sznurowaniem. Żywotność butów sięga 10-15 lat. Wszystkie buty szyje się ręcznie.

Czy martensy są z prawdziwej skóry

Pierwsze buty zostały wypuszczone w kolorze wiśni z charakterystyczną metką „Air Wair With Bouncing Soles” z tyłu buta i miały osiem otworów na sznurowanie. Od tego czasu minęło wiele lat, zmieniał się nie tylko styl, ale i materiały – pojawiły się nowe kolory, skóry o różnym kroju i grubości.

Martensy są szyte ze skór z Ameryki Północnej i Południowej. Ponieważ skóra jest materiałem naturalnym, różni się teksturą, grubością, wagą, ziarnistością i gęstością. Każdy kawałek ma swoje specjalne właściwości. Informacja o tym, z czego wykonane są Martensy, jest zawsze naklejona na pudełku po butach. Jeśli pierwsze modele były produkowane wyłącznie w Anglii, teraz produkcja butów jest rozproszona po całym świecie - można kupić buty, które są produkowane w Chinach, Tajlandii, Tajwanie, Wietnamie, Laosie i oczywiście w Anglii, choć na 10 milionów par butów, które Dr. Martens produkuje rocznie, tylko 1% jest wytwarzany w pierwszym sklepie Cobbs Lane w Wielkiej Brytanii w Wollaston, Northamptonshire. W Anglii produkowane są ekskluzywne kolekcje „Made in England”, a także pewna ilość modelu 1460 w wiśniowych pudełkach, które są o 30-40% droższe od chińskich czy tajskich. Jakość butów, które są produkowane w Chinach lub Laosie, albo nie różni się wcale, albo różni się drobnymi szczegółami, więc jeśli jest to oryginał, nie ma znaczenia, gdzie został uszyty but.

W zależności od modelu butów dobierana jest odpowiednia skóra do ich uszycia:

• Dr. Martensy 1460 gładkie. Jest to wersja najbardziej klasyczna, a do tego z klasycznej skóry dębowej, która jest tak gruba i gładka na zewnątrz, że biorąc do ręki nowiutkie buty, czasami odnosi się wrażenie, że jest plastikowa.

• Dr. Martens 1460 Skóra Nappa. Skóra tego typu jest bardziej elastyczna, miękka i sprężysta. Ma gładką strukturę i lekko matowe wykończenie oraz nieco cieńszą konsystencję.

• Dr. Martens 1460 Greasy, wykonane są z lżejszej i miękkiej skóry, olejowanej lub woskowanej.

• Dr. Martens 1460 Virginia. Skóra Virginia jest drobnoziarnista, bardzo miękka i przyjemna w dotyku. Ten rodzaj skóry ma zwiększoną elastyczność.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top