• 25 lipca 2024

Moda lat 80. charakteryzuje się szaleństwem barw oraz odwagą, we wszystkim - w ubraniach, butach, makijażu. Ubiór o sylwetce odwróconego trójkąta, z szerokimi ramionami, szerokimi paskami i paskami wiązanymi w talii, stroje zdobią asymetryczne trójkątne wstawki, niezliczone kieszenie, rękawy typu nietoperz, dekolt w łódkę.

Co było modne w latach 80 i 90?

W modzie lat 80. przeplatały się obrazy retro, a także te zrodzone z młodzieżowych subkultur, trendów muzycznych i tanecznych oraz trwającego boomu w sporcie. Hip-hop, gotyk, post-punk, rave, house, techno, breakdance, snowboard, deskorolka, rolki, step aerobik – wszystkie te zjawiska znalazły odzwierciedlenie w stylu dekady. Moda lata 80 jest odważna i demokratyczna.Np. breakdance wymagał wygodnych ubrań, takich jak dresy i trampki. Zatem mężczyźni nosili workowate dżinsy, bluzy z kapturem, a fani acid house preferowali fluorescencyjne legginsy z lycry. Muzyczne grupy takie jak New Kids on the Block czy hip -hopowa grupa Run DMC tworzyły nowe trendy w ubraniach - w dresach Adidasa, sznurowanych tenisówkach i masywnych złotych łańcuszkach.

Popularny wówczas projektant Lagerfeld mieszał niepasujące do siebie elementy, zaburzone proporcje, zdeformowane formy, często przekraczał granice dobrego smaku. Moda lata 80. była jak kolaż, mieszała elementy stylów z przeszłości, stylizacje elitarne z codziennymi. Styl Christiana Lacroix stał się symbolem nowych trendów w modzie. W swoich kolekcjach łączył kostiumy z różnych epok, misternie łączył kolory, faktury i wzory. W drugiej połowie lat 80. Lacroix był jednym z najmodniejszych projektantów mody.

Jak wyglądały dziewczyny w latach 80?

Ówczesna moda kobieca skupiała się na czterech zasadach.

• Agresywna seksualność. Kobiety nie boją się już wyglądać wulgarnie. Moda lata 80 to duża popularność jasnych prowokacyjnych stroi z legginsami, krótkimi spódniczkami, cyrkoniami i zwierzęcymi nadrukami.

• Wraz z agresywną seksualnością pojawiły się modele w romantycznym stylu. Pod wieloma względami zapoczątkowała je księżna Diana, której sukienki były standardem romantycznego stylu ubioru. Kobiety wybierały buty na obcasie, suknie płaszczowe, puszyste spódnice czy bluzki ozdobione falbanami i falbanami.

• Sportowy szyk. Geneza tego stylu sięga lat 80., kiedy to odzież sportową zaczęto nosić nie tylko na siłowniach. Opaski różowe, kwaskowozielone i fioletowe, jasne legginsy pasujące do opaski, topy w paski lub kropki.

• Pojawia się wizerunek kobiety biznesu. Znalazło to odzwierciedlenie w modzie poprzez pojawienie się luźnych biznesowych spodni i spódnic z zaakcentowanymi ramionami na marynarce. Szczególną popularność zyskały sukienki płaszczowe oraz połączenie spodni z wysokim stanem i klasycznym prostym golfem.

Lata osiemdziesiąte zasłynęły nie tylko kolorowymi ubraniami, ale także niezwykłymi butami. Półki sklepów były pełne wszelkiego rodzaju trampek, butów za kolano i adidasów. Popularność zyskały również modele paskowe torebek typu Fanny. Ten dodatek był wygodny i pasował do stylu sport-chic. Jeśli chodzi o fryzury, dziewczyny masowo robiły sobie modne trwałe ondulacje, kucyki, a do mody wróciło kilka fryzur z dużymi lokami z lat 60. i 70.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top