Wiele kobiet w czasie ciąży doświadcza zgagi. Z reguły uczucie pieczenia nasila się w drugim trymestrze ciąży i nie ustępuje aż do porodu. Chodzi o zmiany hormonalne, które wpływają na żołądek i powiększającą się macicę, co powoduje ucisk na narządy trawienne.
Zgaga jest częstym schorzeniem w czasie ciąży. Według naukowców od 30 do 80% kobiet w ciąży odczuwa nieprzyjemne pieczenie w dole brzucha. Zgaga w ciąży objawia się palącym bólem za mostkiem. Jest to spowodowane przedostawaniem się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Zwykle dzieje się tak na skutek zmian hormonalnych i ucisku narządów trawiennych przez powiększającą się macicę. Zgaga pojawia się na skutek zmian fizjologicznych w organizmie kobiety i jest uważana za jeden z objawów ciąży.
Pomimo tego, że zgaga w ciąży nie jest chorobą w sensie naukowym, może znacznie pogorszyć jakość życia kobiety, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży. Leki pozwalają uniknąć cierpień związanych z pieczeniem i kwaśnym odbijaniem, jednak nie wszystkie z nich są dopuszczone do stosowania u kobiet w ciąży. Pomocne mogą być również mniejsze posiłki i pewne zmiany w stylu życia.
Uczucie pieczenia, które najpierw pojawia się w górnej części brzucha (pod żołądkiem) lub za mostkiem i stopniowo unosi się do gardła, pojawia się w wyniku wrzucania zawartości żołądka do przełyku i podrażniania jego błony śluzowej. Proces ten nazywa się refluksem żołądkowym. Przyczyną zgagi jest cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Zwykle dzieje się tak z powodu nieprawidłowego działania zwieracza przełyku
Zgaga we wczesnej ciąży z reguły wiąże się z błędami w odżywianiu. Niektóre produkty spożywcze, takie jak pomidory, czekolada, fast foody, wędliny, pikle, tłuste potrawy i napoje gazowane, podrażniają błonę śluzową przełyku, zwiększają produkcję kwaśnego soku żołądkowego i mogą powodować refluks, powodując w ten sposób nieprzyjemne uczucie pieczenia w klatce piersiowej. Zazwyczaj takie objawy obserwuje się u kobiet jeszcze przed ciążą i są związane z chorobą refluksową przełyku.
Zgaga w ciąży objawia się nie tylko pieczeniem. Oprócz tego mogą również pojawić się inne objawy:
Nieprzyjemne doznania mogą zniknąć samoistnie w ciągu godziny lub mogą trwać przez cały dzień. Czasami jednak pod przykrywką zgagi kryją się poważniejsze choroby. Na przykład dusznica bolesna, która objawia się również nagłym pieczeniem w okolicy klatki piersiowej.
W leczeniu zgagi u kobiet w ciąży stosuje się głównie leki zobojętniające sok żołądkowy. Te zmniejszają poziom kwasowości w żołądku i otaczają błonę śluzową, chroniąc ją przed agresywnym działaniem kwasu solnego. Leki te pozwalają szybko złagodzić zgagę. Należy skonsultować się z lekarzem w sprawie wyboru leku zobojętniającego kwas żołądkowy stosowanego w leczeniu zgagi podczas ciąży. Niektóre leki mogą zawierać dużo sodu, co powoduje zwiększony obrzęk u kobiet w ciąży. Ponadto takie leki często zawierają nadmierną ilość minerałów, co jest niepożądane przy długotrwałym stosowaniu w czasie ciąży.
Komentarze (0)