• 27 lipca 2024

Wszy są pasożytami wysysającymi krew. Owady te były w historii ludzkości częstymi towarzyszami wojen, biedy, głodu, epidemii, katastrof społecznych i naturalnych. Ale i we współczesnym społeczeństwie wszy są szeroko rozpowszechnione. Istnieje około 150 gatunków wszy, ale tylko trzy z nich mogą pasożytować na ludzkim ciele.

Czy wszy zostają na poduszce?

Wszy zwierzęce nie przenoszą się na ludzi. W środowisku zewnętrznym poza organizmem człowieka lub zwierzęcia wszy przeżywają około 7 dni i w tym czasie z łatwością znajdują nowego żywiciela. Wszy nie potrafią skakać, jedynie czołgają się od zakażonej osoby do zdrowej. Jednocześnie pasożyty te potrafią poruszać się z prędkością około 20 cm na minutę. Paradoksalnie wszy uwielbiają czyste, umyte głowy. Mniej przyciągają je brudne włosy, ponieważ przez podskórny tłuszcz warstwa brudu trudniej jest wniknąć w skórę.

Skąd biorą się wszy u dziecka? Wszy wpełzają na skórę głowy, ubranie i ciało po bliskim kontakcie. Jest to najczęstsza metoda zarażenia w grupach dziecięcych, kiedy dzieci spędzają razem dużo czasu. Niekiedy może dojść do „zakażenia” podczas używania przedmiotów zainfekowanych pasożytami. Ta droga transmisji jest mniej popularna. Pasożyty mogą pozostawać na ręcznikach, pościeli, materacach, poduszkach, odzieży, czapkach, szalikach, grzebieniach i akcesoriach do włosów. W rzeczach mogą pozostać żywe gnidy. Wszy uwielbiają też mieszkać w miękkich zabawkach. Wszy można złapać na basenie, u fryzjera, w łaźni, w pociągu, w szatni. To najrzadsza metoda infekcji.

Wsza

Co zrobić, gdy dziecko ma wszy?

Wszawicę można łatwo zdiagnozować, po dokładnym zbadaniu włosów i skóry głowy dziecka. Aby to zrobić, wystarczy użyć cienkiego grzebienia i przeczesać włosy na białym papierze lub szmatce. W razie wątpliwości można poddać się dermatoskopii, która potwierdzi diagnozę. W większości przypadków nie jest potrzebny żaden specjalny sprzęt: wystarczy dobry wzrok i oświetlenie. Jak rozpoznać wszy u dziecka?

• Jeśli dziecko często drapie się po głowie, jest to powód, aby je zbadać. Najczęściej swędzenie występuje w miejscach, w których zlokalizowane są wszy - skronie, tył głowy, za uszami. Czasami swędzenie jest tak silne, że dzieci drapią się po głowie, aż do krwawienia.

• Wysypki na skórze głowy, szyi, twarzy. Po ugryzieniu wszy wydzielają płyn, który podrażnia skórę i powoduje alergie. W miejscach ukąszeń widać obrzęk, zaczerwienienie i grudki.

• Gnidy na włosach. Gnidy to jaja wszy. Są małe (około 1 mm), szarawe, półprzezroczyste, nawleczone na włosy na całej głowie, jak koraliki, mocno przyczepione i trudne do usunięcia z włosów. Gnidy mogą być żywe lub puste. Żywe charakteryzują się kliknięciem po zmiażdżeniu, puste nie klikają i mogą pozostać na włosach przez długi czas po zabiegu. Okres dojrzewania gnid: od 4 do 13 dni.

• Wszy mają podłużne ciało i występują w odcieniach białawych, brązowawych i żółtawych. Żyjących osobników jest znacznie mniej niż gnid. W zaawansowanych przypadkach wszy można znaleźć nie tylko na włosach, ale także na twarzy, szyi i ubraniach.

• Z powodu ciągłego swędzenia dziecko nie wysypia się, często jest niespokojne, drażliwe i ospałe.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top