• 29 stycznia 2025

Dzbanki z filtrem już dawno zajęły miejsce w naszych kuchniach i stały się jednym z popularniejszych sprzętów domowych.

Czy dzbanki filtrujące mają sens?

Czy twoja woda z kranu ma specyficzny smak lub kolor? Nie jesteś sam. Tysiące ludzi w całym kraju każdego dnia boryka się z podobnym problemem. Niektórzy kupują z tego powodu wodę butelkowaną, ale to dość kosztowne rozwiązanie. Innym sposobem jest zakup dzbanka filtrującego. To zakup, na który powinny zdecydować się:

  • Osoby, którym niepokoi smak lub zapach wody kranowej, a nie chcą wydawać pieniędzy na filtry stacjonarne.
  • Osoby, które ze względu na częste przeprowadzki nie mają możliwości np. zamontowania filtra pod zlewem.

Sam dzbanek filtrujący należy wybierać pod kątem pojemności. Wybór pojemności dzbanka zależy od dwóch czynników: ilości wody zużywanej dziennie oraz liczby osób w rodzinie. Ale nie ma jasnych zaleceń dotyczących wyboru tego parametru, tylko przybliżone. Im większa objętość dzbanka, tym jest on masywniejszy. Może zatem pojawić się problem, że filtr nie zmieści się w lodówce lub będzie zajmował zbyt dużo miejsca na blacie roboczym w kuchni. Jeśli musisz przygotować dużo potraw, decyzja o wyborze dużego dzbanka będzie uzasadniona. W innych przypadkach ważne jest przygotowanie miejsca w lodówce lub na powierzchni roboczej, lub wybór modeli o mniejszej objętości.

Przefiltrowana woda

Jaki dzbanek do filtrowania wody wybrać - szklany czy plastikowy?

Dzbanek filtrujący to dobre rozwiązanie dla najemców, wycieczkowiczów i turystów, studentów i małych rodzin: dzbanki są lekkie, ich cena jest niska i są niezwykle proste w użyciu: nie wymagają instalacji ani szczególnej konserwacji. Pozostaje ci zadecydować czy wolisz dzbanek filtrujący ze szkła, czy plastiku. Każdy z nich ma swoje zalety.

Jedną z głównych zalet szklanego dzbanka filtrującego do wody jest jego zdolność do zachowania czystości wody pitnej. Szkło to nieporowaty materiał, który nie emituje do wody szkodliwych substancji chemicznych ani zanieczyszczeń. W przeciwieństwie do plastikowych dzbanków, które przyczyniają się do zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, szkło jest materiałem przyjaznym dla środowiska. Szkło w dużym stopniu nadaje się do recyklingu i można go ponownie używać w nieskończoność.

Szklane dzbanki filtrujące do wody są łatwe w czyszczeniu i konserwacji. W przeciwieństwie do dzbanków plastikowych nie zachowują zapachu ani plam powstałych po poprzednim użytkowaniu. Szkło jest odporne na resztki aromatów i można je łatwo spłukać lub umyć. Dzięki temu przefiltrowana woda będzie zawsze smakować rześko i świeżo, bez posmaku.

Szklane dzbanki podobnie jak ich plastikowe odpowiedniki są dostępne w różnych rozmiarach i wzorach, aby zaspokoić różne preferencje i potrzeby. Niezależnie od tego, czy ,potrzebujesz mniejszego dzbanka do użytku osobistego, czy większego dla rodziny, możesz znaleźć odpowiedni model wykonany z plastiku czy szkła. Warto jednak podkreślić, że modele z plastiku będą zapewne nieco tańsze.

Dodatkowo mobilność dzbanków szklanych pozwala zabrać je ze sobą gdziekolwiek się wybierasz, zapewniając dostęp do czystej wody, nawet gdy jesteś na campingu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top