• 7 listopada 2024

Popularność oświetlenia szynowego wynika z wyjątkowej łatwości zmiany rozkładu światła bez konieczności zmiany samego systemu oświetleniowego.

Jak zaprojektować oświetlenie szynowe?

Przed rozpoczęciem projektowania należy wziąć pod uwagę, że oświetlenie szynowe jest umownie podzielone na trzy główne klasy:

• Profile do zabudowy przeznaczone są do montażu we wpustach płyt gipsowo-kartonowych, wpustach w podłożu betonowym lub w szczelinie elementów dekoracyjnych ściany, lub sufitu. Mocowanie szyny odbywa się za pomocą ozdobnych kołnierzy, które jednocześnie zamykają szczelinę pomiędzy profilem a podstawą.

• Do montażu w sufitach podwieszanych. Oświetlenie szynowe ma konstrukcje przystosowaną do mocowania płyt winylowych, podobnie jak w standardowych profilach do montażu sufitów podwieszanych.

• Przewody szynowe do montażu natynkowego lub podwieszanego wymagają mocowania bezpośrednio do ściany, lub sufitu, a także do specjalnych wsporników lub wieszaków.

Wszystkie trzy typy szyn zbiorczych mają tę samą konstrukcję wewnętrzną do przenoszenia i mocowania lamp. Rozróżniamy też szyny zbiorcze jednofazowe i trójfazowe. Różnią się liczbą wewnętrznych przewodów stykowych. W przypadku profili jednofazowych liczba przewodów wynosi dwa, a w przypadku profili trójfazowych - cztery. Czwarty przewód w systemie trójfazowym służy do podłączenia przewodu neutralnego.

Wybór na korzyść trójfazowej szyny zbiorczej nie zależy od napięcia zasilania, ale od wygody przełączania kilku grup lamp. W przypadku profilu jednofazowego nie ma takiej możliwości - wszystkie lampy włączane są jednym przełącznikiem.

Obliczanie liczby opraw na szynę zbiorczą ma sens tylko w przypadku tradycyjnych żarówek lub opraw z lampami metalohalogenkowymi. W przypadku źródeł światła LED takie obliczenia nie mają sensu, ponieważ moc końcowa szyny zbiorczej przekracza dziesięciokrotnie moc zainstalowanych urządzeń oświetleniowych.

Oświetlenie szynowe

Czy szynoprzewód jest bezpieczny?

Chociaż większość kupujących przy zakupie dokładnie zapoznaje się z charakterystyką techniczną lamp, niektórzy nie zwracają uwagi na stopień ochrony lamp, co często prowadzi do przedwczesnej awarii urządzeń.

Każde oświetlenie szynowe ma obudowę zapewniającą im ochronę przed różnego rodzaju czynnikami i wilgocią. Wskaźnik ten jest oznaczony dwiema literami IP i cyframi. Pierwsza litera oznacza ochronę przed ciałami stałymi, druga – przed wodą. Im wyższa liczba, tym wyższy odpowiedni stopień ochrony. Oznacza to, że jeśli lampa posiada znacznik IP 00, wówczas urządzenie nie jest chronione przed wnikaniem ciał stałych ani wilgoci.

Zazwyczaj większość opraw LED stosowanych do oświetlenia wnętrz ma stopień ochrony 40. Co to znaczy? Miejsce jest chronione przed ciałami stałymi o średnicy do 1 mm, ale nie jest chronione przed wodą. Urządzenia tego typu nie można montować na zewnątrz ani w pomieszczeniach o dużej wilgotności, np. w łazience, pod prysznicem, na basenie.

Wśród szynoprzewodów LED dostępnych jest wiele modeli ze szkłem ochronnym, soczewkami i odbłyśnikami, co pozwala na wykorzystanie ich do oświetlenia ulicznego. Trzeba wiedzieć, że obecność elementów optycznych nie oznacza ochrony przed wilgocią czy kurzem, a jedynie wpływa na efekty świetlne.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top