• 27 lutego 2024

Onyks to minerał, który według legendy powstał z paznokci bogini Afrodyty. Składa się z warstw o różnych kolorach, przenikających się nawzajem w niesamowity sposób. Onyks wydobywa się w Indiach, USA, Brazylii, a także w Rosji. To właśnie piękno tego kamienia sprawia, że wykorzystuje się go do tworzenia dekoracji, jak i biżuterii.

Czy onyks jest szlachetny?

Onyks to szlachetny kamień jubilerski. Już w starożytnym Rzymie robiono z niego amulety. Wierzono, że potrafią właściciela obdarzyć darem dyplomacji i wystąpień publicznych, a także odstraszyć złośliwych krytyków. Biblia wskazuje, że onyks odnosi się do jednego z 12 kamieni znajdujących się na napierśniku arcykapłana Aarona. Biżuteria z onyksem zawsze była ceniona nie mniej niż metale szlachetne.

Uważa się, że onyks ma właściwości lecznicze. Wnosi do domu spokój i harmonię, ciepło i dobry nastrój. W medycynie sugeruje się stosowanie go przy problemach z pamięcią, sercem i układem nerwowym. Czarny onyks pomaga wzmocnić nerki i kości, poprawić stan skóry i pracę jelit. Chroni przed wszelkimi infekcjami i pomaga w koncentracji.

Marmur onyksowy, składający się z kalcytu i aragonitu, idealnie nadaje się do dekoracji wnętrz. Jest łatwy w polerowaniu i posiada bogatą gamę odcieni. Czasami może być całkowicie przezroczysty, co pomaga stworzyć egzotyczną aranżację wnętrza. Ze względu na tę właściwość onyks jest często używany do tworzenia witraży i mozaik.

Naszyjnik z onyksem

Jak nosić onyks?

Główny odcień może być beżowy, żółty, zielony, brązowy, a nawet różowy. Kolor minerału zależy bezpośrednio od zanieczyszczeń i warunków powstawania onyksu. Czarny onyks to najcenniejsza odmiana minerału zwanego także onyksem arabskim. Jest to kamień o głębokiej czarnej barwie z paskami i plamami bieli. W tym przypadku paski mogą być bardzo grube lub całkowicie niewidoczne.

Kamień o zielonkawym odcieniu nazywany jest także onyksem mineralnym. Minerał ten jest uważany za rodzaj kalcytu, naturalnej formy węglanu wapnia. Do dekoracji wnętrz często wykorzystuje się biały lub czysty onyks. Piękne kamienie o mlecznym lub różowawym odcieniu mają wzór w postaci widocznych pęknięć, lub małych żyłek.

Pomimo tego, że onyks jest niedrogim kamieniem, powstają jego podróbki, ale dość łatwo jest odróżnić naturalny minerał od sztucznego. Prawdziwy minerał słabo przewodzi ciepło. Nawet jeśli trzymasz go w dłoniach, pozostanie chłodny. Kamień jest bardzo trwały i trudny do odkształcenia.

Czy kamień onyks jest drogi?

Trudno określić koszt za gram lub karat minerału, ponieważ zależy to od rodzaju kamienia. Ponadto za ważniejszą uważa się cenę całej biżuterii, która obejmuje oprawę i obecność innych elementów. Aby oszacować, ile będzie kosztować minerał, sprawdź przybliżony koszt biżuterii z onyksu:

  • Złoty pierścionek męski z onyksem kosztuje około 1000 złotych.
  • Złote kolczyki z onyksem w zależności od ilości samego złota kosztować mogą do 2000 złotych.
  • Bransoletka z onyksem to wydatek rzędu od 100 do 1000 złotych. Wszystko zależy tu od elementów ozdobnych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top