Nie wiesz, co dać 2 letniemu dziecku? Wbrew pozorom nie musimy ograniczać się wyłącznie do zabawek.
Według psychologów dziecięcych dziewczęta są często bardziej kreatywne, a chłopcy bardziej aktywni. I to pod tym katem powinniśmy dobierać zabawki dla 2 latka. W rzeczywistości dzieci obojga płci potrzebują zabawek edukacyjnych, które pozwolą im się rozwijać. Na przykład - dla rozwoju fizycznego, dla rozwoju myślenia, logiki czy motoryki.
Rozwój, a nawet sukces dorosłego człowieka zależy od socjalizacji wtórnej we wczesnym dzieciństwie. Myślenie, pamięć, logika i ogólne postrzeganie świata zależą od zabawek wybieranych przez rodziców i bliskich na różnych etapach dojrzewania. Dlatego też drewniane zabawki edukacyjne, puzzle o różnym stopniu złożoności, różnych kształtach i rozmiarach, książeczki z bajkami są nieodłączną częścią edukacji.
Jeśli nie wiesz jakie zabawki dla 2 latka będą odpowiednie, to sprawdzonym podarunkiem jest zawsze piłka. Piłka nożna, siatkówka to zawsze świetna zabawa, tym bardziej że może się w nią zaangażować cała rodzina. Jednocześnie taki prezent rozwija motorykę i inteligencje dziecka.
Możesz też zrezygnować z klasycznych zabawek i postawić na podarunki, których głównym celem jest rozwój dziecka. Na przykład, jeśli dziecko bawi się dźwiękami, podaruj mu najprostszy instrument muzyczny – dyszę, harmonijkę ustną, bębenek. Jeśli chłopiec lub dziewczynka lubi rysować, to ołówki, pisaki, farby z powodzeniem zastąpią zabawki dla 2 latka.
W tym wieku zarówno dziewczęta, jak i chłopcy są bardzo mobilni, aktywni i ciekawi świata. Choć dwulatki ze względu na wiek nie potrafią skupić się na jednej rzeczy dłużej niż przez 10 -15 minut, to edukacyjne zabawki skutecznie mogą wspomagać ich rozwój. Takie zabawki dla 2 latka, powinny stymulować możliwie jak najszersze spektrum bodźców.
Takim sprawdzonym prezentem jest tunel do zabawy z kulkami. Świetny pomysł na prezent dla chłopca, który uwielbia się wspinać, czołgać, zwiedzać. Wygląda jak niski namiot, gdzie rura wypełniona jest plastikowymi kulkami. Takie kulki mają również efekt masażu.
Dobrym pomysłem są też huśtawki zawieszone w drzwiach. Dostępne są z siedziskiem drewnianym lub plastikowym. Liny mają również różną grubość. Jeśli w mieszkaniu jest dużo miejsca, to edukacyjną zabawką jest nadmuchiwana trampolina wewnętrzna. Takie aktywne zabawy rozwijają nie tylko siłę nóg, ale także zręczność.
Jedną z popularniejszych zabawek dla 2 latka jest mechaniczny samochodzik, którym dziecko będzie jeździło samodzielnie, odpychając się od ziemi stopami. Aktywni chłopcy będą ścigać się zarówno w domu, jak i na ulicy. Plusem takich zabawek jest to, że w porównaniu do innych edukacyjnych zabawek tego formatu, są stosunkowo tanie.
Pamiętaj też, że dziecko w tym wieku poznaje świat. Pomogą mu w tym ciekawe konstruktory, sortery o geometrycznych kształtach, piramidy z kostek czy puzzle. Wszystkie części takich zabawek powinny być duże, aby nie można ich było połknąć.
Komentarze (0)