Pierwsza Komunia święta jest wielkich wydarzeniem nie tylko dla dziecka, które po raz pierwszy przystępuje do tego sakramentu, ale także dla jego rodziców, rodzeństwa, dziadków. W uroczystości tej biorą udział nie tylko członkowie najbliższej rodziny dziecka, ale także dalsi krewni, przyjaciele i znajomi. Kiedy jednak i w jakiej formie należy zaprosić na tę szczególną uroczystość? Zobacz nasze porady.
Przygotowania do Pierwszej Komunii rozpoczynają się dość wcześnie, ale rodziców najwięcej pracy czeka na kilka tygodni przed uroczystością. Muszą nie tylko ustalić listę gości, ale także zorganizować komunijne przyjęcie. Gdy lista gości jest już ustalona, konieczne jest wybranie odpowiednich zaproszeń – komunijne zaproszenia muszą być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim dopasowane do uroczystości. Zaproszenie na komunię możesz kupić gotowe, ale możesz też wykonać je samodzielnie. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzesz, pamiętaj, że muszą się z nim znaleźć pewne informacje. Jedną z tych, które muszą znaleźć się w zaproszeniu, jest informacja o tym, kto będzie przyjmował sakrament i kto zaprasza – podaj imię oraz nazwisko dziecko, możesz dodać „zaprasza wraz z rodzicami”. Goście muszą wiedzieć, gdzie odbędzie się uroczystość, nie zapomnij więc podać w zaproszeniu dokładnej darty, godziny, nazwy parafii, w której odbędzie się Pierwsza Komunia święta. Podaj również miejsce, w którym odbędzie się przyjęcie. Z pewnością dużym ułatwieniem będzie dla Ciebie potwierdzenie obecności przez zaproszonych gości – stosowną adnotację (możesz zamieścić pochodzący z języka francuskiego skrót RSVP. Rozwinięty i przetłumaczony na język polski znaczy „proszę odpowiedzieć”) wraz w numerem telefonu możesz umieścić na zaproszeniu. Oczywiście musisz podać także cel uroczystości.
Najważniejszymi gośćmi na uroczystości Pierwszej Komunii świętej są dziadkowie oraz rodzice chrzestni. Dlatego też zaproszenie na komunię zarówno dziadkom, jak i chrzestnym wypada wręczyć osobiście. Oczywiście są sytuacje, kiedy nie jest to możliwe, wtedy zaproszenie powinnaś wysłać pocztą, dodatkowo możesz zadzwonić. Do pozostałych gości zaproszenia wyślij pocztą.
Osoby, które chcesz zaprosić na uroczystość Pierwszej Komunii świętej muszą mieć czas na przygotowanie się do tego podniosłego wydarzenia, dlatego też zaproszenia powinni otrzymać odpowiednio wcześnie. Znając datę uroczystości, możesz o tym poinformować najbliższe osoby, o uroczystości rodzinę i przyjaciół możesz o tym fakcie powiadomić telefonicznie. W gronie osób, które warto uprzedzić o tym, aby na ten dzień niczego nie planowały są oczywiście rodzice chrzestni. Oficjalne zaproszenie na komunię należy wręczyć nawet sześć tygodni przed datą uroczystości, najpóźniej miesiąc przed. Wysyłając zaproszenia poczta, pamiętaj, że poczta często działa z opóźnieniem, dlatego też postaraj się wysłać je jeszcze wcześniej. Mieszkających w tej samej lub niedalekiej miejscowości gości zaproś osobiście razem z dzieckiem.
Komentarze (0)