• 25 lipca 2024

Zakażenie owsikami to infekcja jelitowa wywołana przez małe białe robaki. Z chorobą może zetknąć się każdy, jednak do zakażenia najczęściej dochodzi u małych dzieci.

Jak pozbyć się owsików bez leków?

W przypadku zarażenia owsikami wpierw pojawia się swędzenie w kanale odbytu. Owsiki u dziecka najczęściej dają objawy wieczorem i zakłócają normalny sen. Swędzenie jest spowodowane przez samicę owsika wyłaniającą się z odbytnicy i składającą jaja. Te pozostają w jelicie górnym aż do wyklucia. Po wykluciu robaki przemieszczają się wzdłuż jelit, a następnie wychodzą do odbytu, gdzie składają kolejne jaja.

Chociaż enterobioza występuje częściej u dzieci w wieku szkolnym, każdy może na nią zachorować. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby zapobiegania lub unikania infekcji owsikami. Oto kilka zaleceń:

  • Aby wzmocnić układ odpornościowy, pozbyć się pasożytów i zapobiec ich nawrotom, warto sięgnąć po suplementy z orzecha czarnego. Owoce rośliny mają działanie antyseptyczne, bakteriobójcze, przeczyszczające i przeciwpasożytnicze. Łuski orzecha czarnego są skuteczne przeciwko infekcjom pasożytów jelitowych i tasiemców, łagodzą zaparcia i łagodzą problemy skórne, takie jak trądzik, wrzody, łuszczyca i infekcje grzybicze.
  • Ocet jabłkowy zawiera około 6% kwasu octowego, który może obniżyć pH organizmu. Stworzy to środowisko niezdatne do zamieszkania dla owsików, co utrudni im przetrwanie w organizmie.

Owsiki u dziecka

Czy dziecko z Owsikami trzeba izolować?

Owsiki u dziecka są zaraźliwe i łatwo przenoszą się z osoby na osobę, szczególnie w dzieciństwie. Kiedy zakażone dziecko drapie się po pośladkach, maleńkie jaja mogą dostać się pod paznokcie i pozostać na skórze przez kilka godzin. Dorośli, którzy nie przestrzegają higieny, mogą również przenosić chorobę. Jaja owsików mogą przetrwać do 3 tygodni na odzieży, pościeli, poręczach, klamkach drzwi w miejscach publicznych i zabawkach. Dlatego dorośli i dzieci, którzy nie myją dokładnie rąk przed jedzeniem, są narażeni na zwiększone ryzyko infekcji.

Enterobioza jest wysoce zaraźliwa. Jeśli nie podejmiesz środków ostrożności, możesz łatwo zarazić się ponownie. Jeśli ktoś w twoim domu ma owsiki, wykonaj następujące kroki, aby pozbyć się jaj pasożytów. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko ponownego zakażenia.

  • Wszystkie prześcieradła, koce, ręczniki i ubrania w domu pierz w gorącej wodzie.
  • Dokładnie oczyść paznokcie (które mogą zawierać jaja robaków) i przytnij je na krótko.
  • Przemyj zabawki, blaty, podłogi i inne powierzchnie, których mogła dotknąć osoba zakażona.

Czy z Owsikami trzeba iść do lekarza?

Owsiki u dzieci najskuteczniej leczy się lekami. Większość infekcji owsikami jest łagodna i łatwa do wyleczenia. Lekarz zazwyczaj przepisuje jedną tabletkę mebendazolu. Jeżeli infekcja nie ustępuje, należy przyjąć drugą tabletkę po około 3 tygodniach. Lekarz może również zalecić pyrantel przyjmowany w pojedynczej dawce. Nawet jeśli tylko jeden członek rodziny jest zarażony owsikami, bardzo ważne jest, aby leczyć wszystkich jednocześnie. Zmniejszy to ryzyko ponownej infekcji. Nawet jeśli tylko jedno dziecko w rodzinie ma owsiki, często ważne jest, aby wszyscy członkowie rodziny otrzymywali leki na owsiki w tym samym czasie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top