Mamy często martwią się częstotliwością stolca, jego kolorem, konsystencją. Jak więc sprawdzić, czy z twoim dzieckiem jest wszystko w porządku?
Wiele mam wie, że bardzo ważne jest monitorowanie stolca dziecka, a podczas badania pediatra zawsze interesuje się tym, jak wygląda kupka noworodka. Informacja ta jest jednym z najważniejszych punktów w diagnozowaniu stanu zdrowia dziecka. Niestety, dość często matki błędnie interpretują całkowicie naturalne i bezpieczne sytuacje.
Kiedy dziecko znajduje się w brzuchu mamy, przez pępowinę otrzymuje wszystkie niezbędne substancje i mikroelementy. Układ trawienny dziecka nie działa, ale jego żołądek nie jest pusty. Dziecko ssie palce, otwiera usta i w ten sposób połyka niewielką ilość płynu owodniowego. Kiedy dziecko się urodzi, substancja ta znajdzie się w jego jelitach i będzie stopniowo uwalniana w miarę przykładania dziecka do piersi i rozpoczynania pracy jego układu trawiennego.
Tak więc pierwszym stolcem dziecka jest ciemny kał o konsystencji plasteliny. W ten sposób dziecko regeneruje się przez pierwszy dzień lub dwa. Jeśli z dzieckiem wszystko w porządku, jego stolec stopniowo się zmienia. W piątej dobie u dziecka pojawia się tzw. „stolec przejściowy”, składający się częściowo ze smółki zalegającej jeszcze w przewodzie pokarmowym, częściowo ze strawionej siary i mleka. Z reguły w masie smółki pojawiają się pierwsze smugi, następnie stolec stopniowo zmienia kolor na żółty. Pod koniec pierwszego tygodnia stolec dziecka zwykle nabiera cech normalnego, jest żółty, raczej płynny.
U dorosłych i starszych dzieci stolec jest brązowy ze względu na obecność sterkobiliny, pigmentu powstałego z bilirubiny pod wpływem bakterii jelitowych. U dzieci w pierwszych miesiącach życia mikrobiocynoza jelitowa jest w trakcie powstawania i formowania się, dlatego ilość sterkobiliny jest niska, a nawet niezmieniona bilirubina może być uwalniana z kałem do 4-5 miesiąca życia, co czasami decyduje o zielonkawym kolorze stolca. Zielona kupka u niemowlaka jest normalna, jeśli dziecko czuje się dobrze, przybiera na wadze i dobrze rośnie.
Biegunka u dziecka jest zawsze zmartwieniem nie tylko dla dziecka, ale także dla rodziców. Częste wypróżnienia (więcej niż trzy razy dziennie) mogą wystąpić z powodu zaburzeń w przewodzie pokarmowym.
Biegunka u noworodka może świadczyć albo o zwykłej dysfunkcji jelit, która nie ma konkretnej przyczyny i nie jest patologią, albo wskazywać na obecność poważniejszej choroby. W takim przypadku tylko specjalista może pomóc w ustaleniu dokładnej przyczyny biegunki.
Luźne stolce u dziecka mogą wynikać także z faktu, że w tym okresie jego organizm tworzy mikroflorę i próbuje przystosować się do pokarmów mlecznych. Jeśli biegunce u karmiącego dziecka towarzyszy obecność piany, może to być wynikiem aktywnej fermentacji. Zielona kupka u niemowlaka może wskazywać na powstawanie układu trawiennego (i wtedy nie ma powodu do niepokoju) lub wskazywać na patologię.
Komentarze (0)