W zdrowym, udanym związku układ sił między partnerami jest równy, a każdy z partnerów czuje się w nim bezpiecznie, jest też szczęśliwy i wolny. Są jednak związki, w których jeden z partnerów myśli przede wszystkim o sobie, nie jest gotowy do tego, aby troszczyć się o drugą osobę, okazywać jej zainteresowanie i czułość. Taki toksyczny związek wpływa negatywnie na samopoczucie psychiczne, może też być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Osoby, które przez lata pozostają w toksycznym związku cierpią na stany lękowe, nerwicę, choroby serca.
Zachowania, które charakterystyczne są dla toksyczne związku są dość łatwe do rozpoznania. W toksycznym związku między partnerami nie ma równego układu sił, pomiędzy partnerami stale dochodzi do wybuchu namiętności i emocji. Wybuchy namiętności sprawiają, że osoba uwikłana w toksyczną relację jest przekonana, że jej związek uda się naprawić. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, dobre relacje toksyczna osoba wykorzystuje do tego, aby drugą stronę w związku jeszcze mocniej od siebie uzależnić. Toksyczny związek może się przytrafić każdej osobie niezależnie od tego, jakiej jest ona płci i bez względu na to, ile ma lat. Z toksycznego związku trudno jest się wydostać, mimo że powinien zostać zakończony możliwie, jak najszybciej. Toksyczny partner (partnerka) potrzebuje pomocy specjalisty, jeżeli nie zechce z niej skorzystać, w Waszych relacjach nic się nie zmieni.
Osobie toksycznej zależy przede wszystkim na przejęciu władzy nad drugą osobą. Jest świetnym manipulatorem, dlatego też często robi z siebie ofiarę wpędzając partnerkę czy partnera w poczucie winy. Zachowania, które przejawia toksyczna osoba wpływają negatywnie na drugą osobę. Jedną z cech toksycznego partnera jest nadmierna zazdrość. Toksyczny partner może przejawiać skłonność nie tylko do agresji słownej, ale także fizycznej. Szczególnie niebezpieczny jest toksyczny związek, w którym partner stosuje przemoc fizyczną, ale także agresja słowna wywołuje negatywne skutki. Skutkiem agresji słownej jest obniżona samoocena drugiej osoby, może ona prowadzić również do poważnych problemów zdrowotnych natury psychicznej. Większość toksycznych osób ma skłonność do nadmiernego kontrolowania partnerki czy też partnera – chce decydować na przykład o tym, z kim druga osoba będzie się spotykać, izoluje ją od rodziny i przyjaciół. Dla toksycznego partnera charakterystyczny jest także brak empatii oraz szacunku do innych osób. Toksyczni partnerzy często stosują rozmaite techniki manipulacyjne, jedną z częściej wykorzystywanych jest nie tylko udawanie ofiary, ale także podważanie rzeczywistości.
Toksyczny związek może przytrafić się każdemu, taki związek należy szybko zakończyć – szczególnie szybko wtedy, gdy dochodzi w nim do przemocy fizycznej i psychicznej. Zakończenie takiego związku nie jest łatwe, ale przy wsparciu rodziny i przyjaciół na pewno się to uda. Osoba, która zdecyduje się na zerwanie toksycznej relacji, musi być konsekwentna w swojej decyzji.
Komentarze (0)