Pożądanie może mieć bardzo różne oblicza. Najczęściej kojarzy się z takim stanem ducha i ciała, które prowadzi do seksu z drugą osobą bez względu na obyczaje czy normy. Taki stan może mieć swoje podłoże zarówno w szczerej miłości, jak i jedynie w czystej fizyczności - na przykład atrakcyjności drugiej osoby. Bez względu na przyczyny pożądania trzeba pamiętać o tym, że pożądanie to całkiem naturalny stan, który dotyka niemal każdego.
Pożądanie to nic innego jak silna potrzeba posiadania kogoś lub czegoś. W wymiarze seksualnym jest to silny pociąg fizyczny, odczuwany do drugiej osoby. Taki stan powstaje w układzie nerwowym, a jego podłoże jest w każdym przypadku dokładnie tako samo. Pożądanie jest uwarunkowane genetycznie i zapisane w DNA. Wywodzi się z biologicznej potrzeby prokreacji, a jego główną funkcją jest podtrzymywanie gatunku.
Wiele osób po poznaniu drugiej osoby twierdzi, że się zakochało. A tymczasem wcale nie musi być to miłość, a jedynie pożądanie. Często jedno i drugie dzieli bardzo wiele. Jak odróżnić te dwa stany emocjonalne? Pożądanie jest ściśle powiązane z cielesnością, natomiast w miłości główną rolę odgrywają sprawy duchowe pożądanie to stan silnego pragnienia odbycia stosunku seksualnego natomiast miłość to przysłowiowe połączenie duszw przypadku pożądania następują określone reakcje fizyczne (na przykład przyspieszone bicie serca lub wilgoć w ustach), natomiast w przypadku miłości pragnie się romantycznego związku (w którym kwestie fizyczne często schodzą na dalszy plan)pożądanie czuje się w ciele, natomiast miłość w umyśle (na przykład tęsknota, oddanie, zaangażowanie czy troska) pożądanie po jakimś czasie mija, a miłość może trwać przez wiele lat.
Jednak pomimo wszystkich tych różnić warto tu wspomnieć o tym, iż miłość bardzo często zaczyna się właśnie od pożądania.
Pożądanie - podobnie jak miłość - działa w dosyć tajemniczy sposób. Czasami sami nie wiemy, dlaczego druga osoba nas pociąga. Co zatem sprawia, że czujemy do kogoś pożądanie i pociąg? Ma na wpływ kilka czynników, wśród których te najważniejsze to:zapach, który silnie związany jest z feromonami; pot i inne płyny ustrojowe dają chemiczne sygnały, które sprawiają, że rodzi się pożądanie (i co ciekawe - to wszystko dzieje się poza naszą świadomością)głos, a w szczególności jego barwa - bardziej pociągają kobiety o wyższym głosie, natomiast najbardziej pociągający mężczyźni to tacy, którzy charakteryzują się niższym głosem; pewną ciekawostką jest to, iż głos kobiecy jest najbardziej uwodzicielski podczas dni płodnychosobowość (najbardziej pociągające są osoby życzliwe, sympatyczne i uczciwe)
Mówiąc o determinantach atrakcyjności trzeba też wspomnieć o wyglądzie. U mężczyzn podobają się szerokie ramiona i wyraźne rysy twarzy. Natomiast mężczyźni lubią długonogie panie, które charakteryzują się bujnym biustem. Jednak trzeba pamiętać o tym, że gust jest bardzo różny i na każdego może podniecać coś zupełnie innego. Jak długo może trwać pożądanie? Odczuwanie pożądania to sprawa bardzo indywidualna - u niektórych trwa kilka dni, u innych przez długie lata. Statystycznie przyjmuje się, że namiętność wygasa po 2 - 3 latach. Po tym czasie związek albo przeradza się w coś innego i głębszego albo po prostu się rozpada.
Komentarze (0)