Miłość jest uczuciem występującym powszechnie, ale jednocześnie niezwykle trudnym do zdefiniowania. Pojęcie miłości odnosi się bowiem do różnych związków, nie tylko do tych, które mają romantyczny charakter, mówimy przecież również o miłości rodzicielskiej. Dzięki licznym badaniom naukowym wiemy dzisiaj, że miłość wiąże się z działaniem hormonów – za uczucie miłości odpowiada między innymi oksytocyna, która jest uwalniana między innymi podczas trzymania się za ręce.
Chyba każdemu z nas zależy na tym, aby znaleźć prawdziwą miłość. Rodzaje miłości są bardzo różne, to nie tylko miłość romantyczna, ale także rodzicielska. Z każdym rodzajem miłości wiążą się zupełnie inne cechy, w efekcie przyjmuje ona rozmaite formy. Według amerykańskiego psychologa Roberta Sternberga na miłość składają się trzy czynniki:
Według Sternberga na intymność składają wszystkie pozytywne uczucia oraz działania, które im towarzyszą. Przejawem intymności jest między innymi szacunek dla partnera pragnienie jego dobra. Z kolei na namiętność składają się silne zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje. Do tych pierwszych należy na przykład pożądanie, do drugich między innymi zazdrość i tęsknota. Zaangażowanie to działania, których celem jest utrzymanie związku mimo pojawiających się w nim przeszkód. Robert Sternberg wyróżnia aż sześć rodzajów miłości, każdy z nich powstaje z kombinacji składników, które wymieniliśmy wyżej. Wyróżniamy więc takie rodzaje miłości, jak:
Jest również miłość kompletna, na którą składa się intymność, zaangażowanie i namiętność, tym różni się ona od innych rodzajów miłości, w których nie występują równocześnie wszystkie trzy składniki.
Bardzo często mylimy miłość z zakochaniem czy zauroczeniem, są one tylko jednym z kroków do prawdziwej miłości i wcześniej lub później przemijają. Nie wszystkim parom udaje się osiągnąć prawdziwą miłość, wiele związków rozpada się, gdy mija zauroczenie partnerem. Spora część związków zaczyna się rozpadać mniej więcej po osiemnastu miesiącach, inne rozpadają się po maksymalnie czterech latach, w innych związkach stan zakochania przeradza się w miłość. Prawdziwa, trwała i kompletna miłość nie wygasa nigdy, trwa do końca życia. Po latach bycia razem pojawia się tak zwana miłość „współodczuwająca”. Tak określa się sytuację, w których nadal chcemy być z partnerem, mimo że ma on wiele wad. W przypadku miłości współodczuwającej, dochodzi do aktywacji w mózgu neuroprzekaźników i hormonów. Uaktywnia się nie tylko wspomniana na początku oksytocyna, ale także wazopresyna, noradrenalina, dopamina i serotonina. W stałych, długoletnich związkach wszystkie te substancje sprawiają, że partnerzy są ze sobą niezwykle silnie związani emocjonalnie. Do oznak prawdziwej miłości zalicza się między innymi wzajemne zaangażowanie, zaufanie, akceptację, potrzebę wyrażania swoich uczuć i gotowość do pracy nad związkiem.
Komentarze (0)