Nie każda kobieta zdaje sobie sprawę, że długo wyczekiwana ciąża już nadeszła. Pierwsze oznaki narodzin nowego życia można łatwo pomylić ze zwiastunami menstruacji. Jak ustalić ciążę we wczesnym stadium i przygotować się na myśl, że będziesz mieć dziecko?
Niektóre kobiety szybko orientują się, że niedługo zostaną mamą, inne przez długi czas nie zauważają żadnych zmian w swoim organizmie. Ale jeśli wsłuchasz się w siebie, łatwo rozpoznasz pierwsze oznaki ciąży, jeszcze zanim test pokaże upragnione dwa paski.
W pierwszych dniach po zapłodnieniu organizm nie wysyła żadnych konkretnych sygnałów. Objawy ciąży we wczesnych stadiach można zaobserwować nie wcześniej niż 8-10 dnia od momentu zapłodnienia komórki jajowej, kiedy zarodek przyczepia się do ściany macicy i hormon ciążowy, gonadotropina kosmówkowa, zaczyna wchodzić do organizmu matki. To, jak zauważalne będą sygnały, zależy od wrażliwości organizmu na zmiany hormonalne. W 20. dniu rozwoju zarodka (zbiega się to z pierwszymi dniami opóźnionej miesiączki) większość kobiet zwykle domyśla się, że jest w ciąży. W takim przypadku warto już wykonać test ciążowy.W tym okresie niezwykle ważne jest, aby organizm otrzymał wszystkie niezbędne witaminy i minerały do rozwoju dziecka. Dlatego, gdy tylko zaczniesz podejrzewać, że spodziewasz się dziecka, zacznij przyjmować specjalne kompleksy witaminowo-mineralne. Jest to ważne, ponieważ kształtowanie się wszystkich narządów i układów zarodka następuje już od pierwszych tygodni.
Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, jej organizm zaczyna wytwarzać hormon - ludzką gonadotropinę kosmówkową (hCG). Zaczyna się ona uwalniać od momentu, gdy zapłodnione jajo przyczepi się do wyściółki macicy. Test ciążowy powinien wykryć i zidentyfikować ten hormon i, jeśli jest obecny, pokazać odpowiedni wynik. Wskaźniki testowe to zwykle jeden lub dwa słupki lub +/-.
Istnieją dwa rodzaje testów ciążowych. Dzielą się one na paski testowe i elektroniczne. Rzetelność obu testów jest równie wysoka. W pierwszym przypadku musisz zebrać mocz w pojemniku i opuścić do niego tę część paska testowego, w której nakładany jest odczynnik. Po pewnym czasie określonym w instrukcjach pojawi się wynik.
Jeśli zdecydujesz się na test elektroniczny, musisz go podstawić pod strumień moczu, po zdjęciu nasadki ochronnej i przytrzymać przez 10 sekund. Po 3-5 minutach test pokaże wynik.
Test ciążowy reaguje na hCG, która powstaje po przyczepieniu się zapłodnionego jaja do jamy macicy. Dzieje się to około tygodnia po spotkaniu komórki jajowej z plemnikiem. W związku z tym test będzie wiarygodny w 7-10 dniu po zapłodnieniu. Istnieją testy, które mogą zareagować na hCG w 4 dniu, ale w tym przypadku zaleca się wykonanie drugiego testu po półtora tygodnia, kiedy poziom hormonu znacznie wzrasta. Warto zaznaczyć, że opóźnienie nie zawsze musi oznaczać ciążę.
Testy ciążowe są dość dokładne, producenci gwarantują 99% wiarygodności wyniku. Jednak są też fałszywe wyniki, w zależności od kilku czynników. Najważniejszy jest czas, kiedy został wykonany test ciążowy. Po dwóch tygodniach test, jeśli nie jest wadliwy, powinien pokazać wiarygodne wyniki.
Każdorazowo jednak przeczytaj uważnie zasady korzystania z testu i upewnij się, że wszystko zrobiłaś poprawnie. Zwróć szczególną uwagę na to, ile minut potrzebujesz na sprawdzenie wyniku.
Komentarze (0)