• 6 października 2024

Wielu z nas musi prasować swoje ubrania niemal codziennie. To dość rutynowe zajęcie. Zwłaszcza jeśli oprócz koszul, dżinsów i spódnic trzeba wyprasować jeszcze kilka kompletów pościeli. Jednak odpowiednie urządzenie pomoże ci osiągnąć idealny efekt, skracając czas prasowania.

Czy żelazkiem na parę można prasować bez wody?

Wcześniej wybór, ograniczał się tylko do żelazek o określonych właściwościach. Teraz możesz stanąć przed pytaniem: co jest lepsze – żelazko parowe czy generator pary? Powiemy ci, czym różnią się te urządzenia.

Żelazko wygładza zmarszczki dzięki stopie nagrzanej do określonej temperatury. Większość nowoczesnych modeli jest również wyposażona w funkcję pary. Usuwanie zagnieceń za pomocą pary to dodatkowa funkcja żelazka i główne zadanie generatora pary. Gorące powietrze wnikające w strukturę tkaniny doskonale radzi sobie z zagnieceniami i pozwala wygładzić nawet ubrania z mocnymi zagnieceniami lub uszyte z twardego materiału. Generator zapewnia ciągły dopływ pary pod wysokim ciśnieniem. Na tym opiera się wysoka wydajność urządzenia.

Często generator pary wykorzystuje innowacyjną technologię wykrywania rodzaju tkaniny o nazwie ActiveSense. Wbudowana kamera i sztuczna inteligencja pozwalają mu rozpoznać prasowaną tkaninę i wybrać idealną temperaturę i ilość pary, aby osiągnąć doskonałe rezultaty. Żelazko parowe ma podobne funkcje, ale jest tańsze i poręczniejsze.

Żelazko parowe

Jak kupić dobre żelazko?

Żelazka mogą być parowe lub konwencjonalne, to znaczy bez funkcji wytwarzania pary. Są to przestarzałe modele. Obecnie w sprzedaży prawie nie ma takich urządzeń. Żelazko parowe ma wbudowany lub zewnętrzny zbiornik na wodę. Te ostatnie to tak zwane stacje parowe: para wytwarzana jest w dużym, osobnym pojemniku i dostarczana do żelazka za pomocą węża.

Stacje parowe prasują szybko i sprawnie, ale są drogie i wymagają dużo miejsca. Często wykorzystywane są w pracowniach i pralniach. W domu wystarczy proste żelazko parowe. Najważniejsze jest, aby zdecydować o jego mocy i funkcjach.

Istnieją również odmiany żelazek: podróżne i bezprzewodowe. Pierwszy typ wyróżnia się mniejszym rozmiarem i większą manewrowością, a jednocześnie gorszym poziomem mocy. Druga modyfikacja to model ze stacją dokującą, z której następuje ładowanie.

Design to ostatnia rzecz, na którą musisz zwrócić uwagę przy zakupie żelazka. O wiele ważniejsze jest zbadanie powierzchni do prasowania. Powierzchnie nowoczesnych żelazek wykonane są ze:

• Stali nierdzewnej.

• Aluminium.

• Ceramiki.

• Teflonu.

• Tytanu.

Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady. Stal nierdzewna jest niedroga, niezawodna i dobrze się ślizga. Ale takie żelazko należy regularnie czyścić. Powłoka aluminiowa szybko się nagrzewa i schładza, ale ma krótką żywotność. Metal łatwo się odkształca, z biegiem czasu tworzą się na nim wyszczerbienia, które mogą uszkodzić przedmioty wykonane z delikatnych tkanin. Powłoki teflonowe łatwo je zarysować guzikami czy zamkami podczas prasowania, a także materiałami ściernymi.

Ceramiczne powierzchnie doskonale ślizgają się po każdym materiale i nie przyklejają się do ubrań nawet przy bardzo wysokiej temperaturze. Ale są bardzo delikatne. Podeszwy tytanowe, a raczej stalowe z powłoką tytanową, są optymalnym wyborem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top