Cholestaza ciążowa jest odmianą dermatozy ciążowej spowodowaną idiopatycznym zastojem żółci wewnątrzwątrobowej. Objawia się swędzeniem, zażółceniem skóry, objawami dyspeptycznymi, rozjaśnieniem stolca, ciemnieniem moczu. Diagnozuje się ją na podstawie danych o poziomie kwasów żółciowych, bilirubiny, enzymów wątrobowych, czynników hemostazy, popartych wynikami USG wątroby.
Nie jest do końca oczywiste, kiedy pojawia się cholestaza ciążowa. Ponieważ choroba jest związana z ciążą i często objawia się u kilku kobiet w tej samej rodzinie, najprawdopodobniej w jej rozwoju główną rolę odgrywają zmiany hormonalne u predysponowanych pacjentek. Specjaliści w dziedzinie położnictwa uważają, że główne przesłanki wystąpienia cholestazy w czasie ciąży to:
• Zwiększone stężenie estrogenów. Pod koniec ciąży poziom hormonów estrogenowych wzrasta ponad 1000 razy. Wiążąc się z receptorami hepatocytów, estrogeny zwiększają syntezę cholesterolu, zmieniając w ten sposób skład żółci. Pod ich wpływem kobiety w ciąży doświadczają zaburzenia równowagi kwasów żółciowych: zmniejsza się stężenie kwasów dezoksycholowego i chenodeoksycholowego, a wzrasta zawartość kwasu cholowego.
• Zwiększona wrażliwość na estrogeny. Cholestaza ciążowa może być efektem zmiany równowagi koloidalnej żółci. Zjawisko to występuje u wszystkich kobiet w ciąży, ale tylko u niektórych rozwija się klinicznie wyraźna cholestaza ze swędzeniem skóry.
• Dodatkowym czynnikiem zakłócającym odpływ żółci i zwiększającym ilość kwasów żółciowych w osoczu krwi jest działanie progesteronu. Progestyny działają rozkurczająco na włókna mięśni gładkich, co prowadzi do pogorszenia motoryki pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, zwiększając wewnątrzwątrobową stagnację żółci. Ponadto, spowalniając motorykę jelit, zaburza się wchłanianie zwrotne kwasów żółciowych i pogłębia się ich brak równowagi.
Cholestaza u kobiet w ciąży zwykle nie jest przeciwwskazaniem do kontynuowania ciąży, jednak w umiarkowanych i ciężkich przypadkach wywiera na nią niekorzystny wpływ. W przypadku długotrwałej cholemii metabolizm zostaje gwałtownie zakłócony, wzrasta niedotlenienie i następuje efekt cytotoksyczny, co prowadzi do niewydolności płodu, opóźnienia rozwoju płodu i wzrostu ryzyka śmiertelności okołoporodowej do 4,7%. Cholestaza ciążowa może prowadzić do przedwczesnego porodu. Zjawisko to obserwuje się w 12-44% przypadków. Znacznie częściej diagnozuje się zespół niewydolności oddechowej. Z powodu niewystarczającego wchłaniania witaminy K rozwijają się zaburzenia hemostazy. W rezultacie wzrasta ryzyko położniczego krwawienia koagulopatycznego i rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego.
Istnieje ryzyko poporodowego zapalenia błony śluzowej macicy. Świąd ciążowy ma tendencję do nawrotów podczas kolejnych ciąż w przypadku stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych. W dłuższej perspektywie u takich pacjentów częściej pojawiają się kamicę żółciową, zapalenie pęcherzyka żółciowego, niealkoholowe postacie zapalenia wątroby, marskość wątroby i przewlekłe zapalenie trzustki.
Komentarze (0)