• 13 września 2024

Zwykle ciąża powinna zakończyć się przed 41 tygodniem i 6 dniem. Tyle czasu zajmuje dziecku rozwinięcie się do stanu, w którym wszystkie ważne układy są gotowe do pracy.

Jak lekarze liczą tygodnie ciąży?

Uważa się, że ciąża trwa dokładnie 9 miesięcy kalendarzowych i rozpoczyna się w momencie poczęcia, kiedy plemnik łączy się z komórką jajową. W większości przypadków pojawiają się w jajowodzie – kanale łączącym jajnik z macicą – kilka godzin lub nawet dni po stosunku płciowym. Ciąża rozpoczyna się w momencie zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik

W ciągu kilku dni zapłodnione jajo, czyli zygota, przekształca się w wielokomórkowy zarodek, który jest osadzony w ścianie macicy i daje początek życiu. Komórka jajowa może zostać zapłodniona w ciągu 12–24 godzin po uwolnieniu z jajnika, a plemniki pozostają żywe w żeńskich narządach płciowych do 5 dni.

Termin porodu nie jest określany od momentu zapłodnienia. Położnicy-ginekolodzy stosują bardziej niezawodną metodę - tygodnie położnicze. Różnica między położniczym a faktycznym czasem ciąży wynosi około 14 dni. Tygodnie położnicze są dokładniejszą metodą obliczania ciąży.

Według nich początek określa się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Lekarze liczą ciążę od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Standardowo trwa 9 miesięcy kalendarzowych.

Wszystkie obliczenia ginekologiczne opierają się na tygodniach położniczych. Według nich między pierwszym dniem ostatniej miesiączki przed ciążą a porodem mija średnio dokładnie 40 tygodni położniczych, rzadziej - 42. Czasami jednak nawet ta metoda zawodzi, jeśli chodzi o termin porodu. Dlatego położnicy-ginekolodzy zawsze porównują okres wstępny z danymi USG po 11–14 tygodniach. Jeżeli różnica w dwóch pomiarach jest większa niż 5 dni, wówczas okres ustala się na podstawie danych ultradźwiękowych. Wyniki USG po 11–14 tygodniach pomagają określić dokładny etap ciąży.

Termin porodu

Od czego zależy termin porodu?

Jednym z pierwszych pytań, jakie zadaje sobie kobieta, gdy dowiaduje się, że jest w ciąży, jest: na, kiedy mam termin porodu? Oczekiwaną datę porodu oblicza się na różne sposoby na podstawie daty ostatniego cyklu miesiączkowego.

Z fizjologicznego punktu widzenia ciąża rozpoczyna się od zapłodnienia komórki jajowej. Ponieważ nie da się określić dokładnego czasu zapłodnienia, za dzień zajścia w ciążę tradycyjnie uważa się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Najprostszym sposobem obliczenia terminu porodu jest dodanie 9 miesięcy i 7 dni do pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Wiek ciążowy płodu i, co za tym idzie, przewidywaną datę urodzenia potwierdzają dane ultrasonograficzne. Oczekiwany termin porodu określa się za pomocą badania USG, które wykonuje się w pierwszym trymestrze ciąży, na podstawie wielkości płodu. Jeżeli wiek określony w badaniu ultrasonograficznym różni się od wieku ciążowego o co najmniej 7 dni, należy ponownie obliczyć wiek ciążowy, uwzględniając tę różnicę. Od tego momentu wzrost płodu monitoruje się za pomocą ultradźwięków.

Im bardziej regularny cykl menstruacyjny kobiety, tym dokładniejsze będzie obliczenie terminu. Przykładowo, jeśli kobieta ma krótki cykl, tj. krótszy niż 28 dni, poród może nastąpić nieco wcześniej niż przewidywany termin. Jeśli cykl przekracza 28 dni, istnieje możliwość, że dziecko urodzi się nieco później. Tylko 5% dzieci rodzi się w oczekiwanym terminie. Ciążę uważa się za doniesioną pomiędzy 37. a 41. tygodniem ciąży.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top